Co to są suplementy diety i czy warto je zażywać?

2018-06-04
Co to są suplementy diety i czy warto je zażywać?
Reklamowane w każdej stacji telewizyjnej i radiowej. Zachwalane przez mamę, sąsiada i przyjaciółkę. Suplementy diety – jedni wychwalają ich dobroczynne działanie, inni twierdzą, iż łykanie tabletek nie ma żadnego wpływu na nasz organizm. Jedno jest pewne – suplementy diety przyniosą korzyść wtedy, gdy ich jakość i skład nie będą budzić wątpliwości. Dlatego najlepiej kupować je z zaufanych źródeł i wybierać sprawdzone marki.   


Kosmetyki dla całej rodziny

Suplementy diety – co to takiego

Mówiąc w skrócie, suplementy diety to preparaty zawierające witaminy, mikroelementy, makroelementy, minerały, enzymy, tłuszcze i ekstrakty roślin. Składniki te obecne są w naszej codziennej diecie, jednak zazwyczaj w ilości niewystarczającej, by dostarczyć organizmowi wszystkiego, co potrzebne do sprawnego funkcjonowania. Postać i forma suplementów diety, a także zestaw składników i dawek zostały określone w prawie unijnym, a firmy farmaceutyczne muszą ściśle ich przestrzegać. Suplementy zażywa się w celu poprawy ogólnej kondycji organizmu – chronią one przed wpływem stresu, dodają sił witalnych, wspomagają koncentrację, pomagają rozjaśnić umysł,  niwelują skutki niedoborów witamin i składników mineralnych


Suplement diety a lek

Choć wyglądają podobnie i znaleźć je można w aptece, suplementy diety nie są lekarstwami. Tak naprawdę są dodatkiem do codziennie spożywanej żywności. Można je kupić nie tylko w aptece, ale też w drogeriach, supermarketach, a nawet osiedlowych sklepikach. W przeciwieństwie do leków, nie podlegają one ścisłej kontroli i nie muszą być zarejestrowane w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych. Obowiązkiem podmiotu, który planuje wprowadzić suplement diety na rynek, jest jedynie poinformowanie o tym Główny Inspektorat Sanitarny.


Warto zażywać, czy nie?

Najlepiej byłoby, aby wszystkie potrzebne naszemu organizmowi składniki pochodziły ze zbilansowanej, odpowiedniej diety. Niestety, tempo życia, obowiązki, a co za tym idzie brak czasu często utrudniają nam właściwe zadbanie o swój jadłospis. Suplementy diety mogą pomóc uzupełnić braki niezbędnych witamin i składników mineralnych. Zażywanie odpowiednich preparatów jest też wskazane dla poszczególnych grup osób, np. tych, dla których aktywność fizyczna zajmuje ważne miejsce w życie. Sportowcy i osoby dużo trenujące często cierpią chociażby na niedobory żelaza. Oczywiście można zajadać się wątróbką i innymi podrobami, bo zawierają go dużo, ale nie każdy je lubi i chce jeść. Jeśli przebywasz od rana do nocy w biurze, może Ci brakować witaminy D. Niedobór tej witaminy źle wpływa na odporność i stan kości, może też pogłębiać skłonność do depresji. Niedobory witamin i minerałów można skutecznie uzupełniać suplementami zawierającymi odpowiednie pierwiastki i witaminy. Właściwie dobrane suplementy diety pomogą uzupełnić te niedobory i zachować zdrowie oraz dobre samopoczucie.


Kto nie może brać suplementów diety

W zasadzie nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do zażywania suplementów diety. Nawet w dużych ilościach raczej nie szkodzą one zdrowiu. Zawsze jednak warto zachować umiar i nie kupować wszystkiego, co chcą sprzedać nam reklamodawcy. Zażywaj te witaminy i minerały w formie suplementów, których Twój organizm naprawdę potrzebuje. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, które z jednej strony często cierpią na różne schorzenia, np. chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze i choroby nerek, a z drugiej bardzo chętnie sięgają po wszystko, o czym usłyszą w telewizji lub od sąsiadki. Osoby starsze i schorowane przed decyzją o zażyciu suplementu powinny poradzić się lekarza.  
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel