Alergia pokarmowa u niemowląt

2016-06-22

Alergia pokarmowa u niemowląt – najpopularniejsze objawy

Symptomy uczulenia pokarmowego u niemowlaka najczęściej pojawiają się już w pierwszych tygodniach życia. Początkowym objawem są zazwyczaj zmiany skórne – na buźce oraz w zgięciach łokci i pod kolanami pojawia się wysypka. Podrażnieniu skóry towarzyszą zazwyczaj objawy z przewodu pokarmowego. Są to biegunka i wymioty, które u najmniejszych dzieci przejawiają się po prostu częstszym niż zazwyczaj ulewaniem.

Dziecko może także cierpieć na wzdęcia i kolki, bądź jednak ostrożna w samodzielnym diagnozowaniu alergii wyłącznie na podstawie tego symptomu. Od 3. tygodnia do 3. miesiąca życia wieczorne i nocne kolki występują u wielu maluszków. Inne objawy alergii u noworodka i niemowlaka to katar i kaszel, a często także problemy ze złapaniem oddechu (tzw. sapka).

 

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Kiedy pójść z dzieckiem do lekarza?

Wystąpienie sapki u noworodka razem z silnym rozdrażnieniem dziecka i poczuciem niepokoju to symptomy, które powinny wzbudzić w Tobie matczyną czujność. Wtedy najwyższy czas udać się do pediatry albo alergologa. Nawracająca duszność, czyli sapka u niemowlęcia, to bowiem bardzo niepojący objaw alergii pokarmowej, która jest bezpośrednią konsekwencją obrzęku śluzówki nosa.

Miej jednak na uwadze, że uczulenie na pokarm może dać tylko jeden z wymienionych objawów. Niezwłocznie umów wizytę u pediatry, kiedy pojawi się którykolwiek z nich. Wybierz się do lekarza dziecięcego lub dermatologa nawet wówczas, gdy zaobserwujesz zmiany skórne wyłącznie na głowie czy twarzy. Może to być nie tylko alergia pokarmowa, a ciemieniucha albo łojotokowe zapalenie skóry.

Postawienie diagnozy u małego dziecka na podstawie badań nie jest łatwe, dlatego alergię pokarmową u niemowląt częściej potwierdza się, obserwując objawy, niż na podstawie wyników badań krwi czy wrażliwości skóry na wybrane alergeny (tzw. test prowokacyjny).

Jak najszybsze zdiagnozowanie alergii pokarmowej uchroni Twoje dziecko przed poważnymi konsekwencjami – tzw. marszem alergicznym. Jest to przechodzeniem jednej alergii w drugą (np. od uczulenia pokarmowego do alergii wziewnej). Poza tym w ten sposób zmniejszysz zagrożenie astmą oskrzelową, którą może spowodować niewłaściwe leczenie sapki niemowlęcej antybiotykami.

Skąd bierze się alergia pokarmowa u noworodka i niemowlaka?

Mamom, które dopiero debiutują w swojej troskliwej roli, może się wydawać, że tego typu uczulenie u noworodka jest niemożliwe, bo kobiece mleko to dla maluszka najlepszy pokarm.

Prawdą jest, że mamine mleko przyspiesza dojrzewanie układu pokarmowego niemowlęcia i wzmacnia jego odporność. Z drugiej strony niewłaściwa dieta świeżo upieczonej mamy może sprawić, że nawet kilka tygodni po porodzie pojawią się pierwsze objawy alergii u niemowlaka. Lekarz podpowie Ci wówczas, abyś spisywała wszystkie produkty, trafiające na Twój talerz. Przede wszystkim unikaj tych, które mogą uczulić dziecko. Wszelkie nowe produkty, które najczęściej uczulają smyki karmione piersią, powinnaś stopniowo wprowadzać do swojego jadłospisu, bacznie obserwując, czy dziecko nie reaguje na nie źle.

Co najczęściej uczula niemowlaki karmione naturalnie? Na liście takich produktów znajdują się: kurze jajo, mleko krowie, czekolada, kapusta, truskawki, strączki, orzechy, owoce egzotyczne, cytrusy, ryby, grzyby i zboża. Alergolodzy i pediatrzy zachęcają mamy alergików do możliwie długiego okresu naturalnego karmienia, dlatego zamiast odstawiać dziecko od piersi, po prostu zmodyfikuj swoje menu.

Ważną kwestią jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących rozszerzania diety niemowlęcia. To właśnie w tym okresie, a wcześniej w 2. i 3. miesiącu życia, alergia pokarmowa u niemowlaka najczęściej daje o sobie znać. Możesz stosować mleko modyfikowane albo karmić pociechę piersią, ważne jest jednak, aby w określonym czasie zaznajamiać dziecko z możliwymi alergenami i nowymi smakami.

Zacznij od produktów zawierających gluten. Następnie zgodnie z wytycznymi, które powinien przedstawić Ci pediatra, sukcesywnie wprowadzaj owoce i warzywa, różne gatunki mięs i ryby, a także jajo kurze i nabiał. Stopniowe podawanie nowych pokarmów jest bezpieczniejsze dla małego brzuszka. Ponadto, w razie podejrzenia uczulenia u niemowlaka ułatwia także odnalezienie alergizującego produktu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2016
pixel