Suplementy diety w alergii. Co zażywać by wspomóc organizm w walce z alergią?

2018-06-04
Suplementy diety w alergii. Co zażywać by wspomóc organizm w walce z alergią?
Pomoc w walce z alergią

Suplementy diety – o ich dobroczynnych właściwościach słyszymy codziennie w telewizji, radiu, w pracy i od sąsiadki. Choć istnieją sceptycy, według których zażywanie suplementów diety nie ma żadnego znaczącego wpływu na organizm, każdego dnia miliony ludzi korzystają z tych preparatów i zachwalają ich skuteczność. Suplementy diety mogą też pomóc w walce z alergią. Osoby ze skłonnością do uczuleń muszą szczególnie uważnie dobierać preparaty, tak aby przyniosły im one rzeczywistą korzyść.


Suplement suplementowi nierówny

Niezależnie od tego, czy cierpisz na alergię pokarmową, czy wziewną, prawidłowa dieta jest dla Ciebie podstawą skutecznej walki z uczuleniem. Nie może w niej zabraknąć witamin, minerałów i niezbędnych składników odżywczych. Niestety, nasza dieta nie zawsze jest wystarczająca – w takim wypadku przychodzą na pomoc suplementy. Alergia atakuje układ immunologiczny – dlatego tak ważne jest wspomaganie odporności, która chroni zdrowie i walczy z wszelkimi uczuleniami. Wybierając suplementy diety, kieruj się przede wszystkim ich jakością – nie mogą zawierać sztucznych barwników, konserwantów i innych składników, które tylko zaostrzają objawy alergii. Wybieraj produkty ze sprawdzonych źródeł, zawierające wyłącznie naturalne składniki. 

W trosce o układ pokarmowy

Alergik w pierwszej kolejności powinien zadbać o swój układ immunologiczny. Pomogą mu w tym suplementy diety zawierające witaminę C, witaminę D, żelazo, selen, cynk oraz spirulinę. Na prawidłową produkcję przeciwciał ogromny wpływ ma kondycja przewodu pokarmowego. Odpowiednia flora bakteryjna w jelitach chroni organizm przed inwazją bakterii chorobotwórczych. Suplementami, które pomogą Ci wzmocnić kondycję układu pokarmowego, są probiotyki – te pożyteczne drobnoustroje pomagają w procesie trawienia i zabezpieczają jelita. Probiotyki jako suplementy diety stosuje się przede wszystkim przy alergiach pokarmowych. Regularnie stosowane zapobiegają też innym alergiom i przeciwdziałają zapaleniu jelit.


Na zmiany skórne i bóle brzucha

Bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego jest błonnik. Znajdziesz go w naturalnych produktach, takich jak rośliny strączkowe, produkty zbożowe, suszone owoce czy otręby. Błonnik to bardzo ważny składnik diety alergika, dlatego często warto przyjmować go również w postaci suplementu. Błonnik przyspiesza perystaltykę jelit i wspiera organizm w walce z alergią pokarmową. Widoczne na skórze zmiany alergiczne i uciążliwe bóle brzucha, to w przypadku alergików nierzadko również wynik działania pasożytów. Wbrew pozorom o kontakt z nimi nietrudno – są obecne w wodzie, w pożywieniu, bytują na zwierzętach. Jeśli Twój układ pokarmowy ma skłonność do przyjmowania nieproszonych gości, raz na jakiś czas zafunduj mu kurację antypasożytniczą – preparat w postaci suplementu diety pozwoli Ci oczyścić organizm ze szkodliwych pasożytów.


Dieta zasadowa vs. produkty kwasotwórcze

Podstawą naturalnego leczenia alergii jest dieta zasadowa. Skłonnemu do uczuleń organizmowi szkodzą natomiast produkty kwasotwórcze. Dlatego tak ważne jest, aby alergik unikał krowiego mleka, glutenu i cukru. Wybieraj suplementy diety, które tych składników nie zawierają. Pomocny w walce z alergią będzie natomiast kwas tłuszczowy DHA. Ludzki organizm sam go nie wytwarza, dlatego należy spożywać zawierające go produkty lub wspomagać się suplementacją. Co ciekawe, DHA wspiera też rozwój intelektualny, dlatego jest zalecany szczególnie dzieciom.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel