Masz alergię na sztuczne barwniki? Na co zwrócić uwagę?

2016-07-27

Alergia na sztuczne barwniki - rzadka odmiana

Mimo że nieczęsto występuje, to jednak narażona na nią możesz być właściwie wszędzie. Z barwieniem mamy do czynienia zarówno w przypadku jedzenia, jak i w przypadku kosmetyków. Pożywienie, napoje - te produkty bardzo często są ulepszane poprzez nadanie im bardziej wyrazistego, intensywnego koloru. Klasyfikuje się je na podstawie zabarwienia, które powodują i numeracji, je porządkującej. Tartrazyna - identyfikowana jako barwnik żółty nr 5, jest obecna w ciastach, cukierkach, napojach, sokach, hot-dogach, konserwach, koncentratach, serach, lodach, sosach, ketchupach. Co z farbą do włosów? Tu też musisz zachować ostrożność i wyeliminować z użycia taką, która w swoim składzie zawiera nieprzychylny Twemu organizmowi alergen. Jeśli jesteś uczulona na tę substancję, to nie powinny Cię zadziwić objawy, które ona powoduje. Spodziewaj się wysypki, pokrzywki, duszności. W przypadku niespodziewanego wystąpienia takich symptomów, warto w pierwszym momencie sięgnąć po hipoalergiczne chusteczki nawilżające. Jeśli dodatkowo wystąpi kichanie, to złagodzą jego objawy.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Alergeny w ulubionej bluzce? Niestety, to jest możliwe!

Kupiłaś bluzkę w ulubionym kolorze i najbardziej pasującym Ci fasonie? Może być tak, że będziesz musiała ją oddać lub komuś sprezentować. Barwniki bardzo często nie przenikają we włókna tkaniny, tylko na niej osiadają, narażając tym samym na bezpośrednią styczność ze skórą, co nabiera znaczenia w przypadku, gdy dotyczy to osoby uczulonej na sztuczne koloryzatory. Najczęściej tak się dzieje w przypadku tkanin syntetycznych. Dodatkowo, w przenoszeniu alergenów na skórę pomaga pot. Powyższe fakty powinny mobilizować Cię do sięgania po ubrania z naturalnej bawełny. Jeśli jednak nie jesteś w stanie sobie odmówić fatałaszku z tkaniny syntetycznej, upierz ją przed pierwszym włożeniem. Dla osób reagujących nadwrażliwie na sztuczne barwniki naturalne powinno być używanie odpowiednich środków piorących. Są bezzapachowe, bezpieczne dla atopowców.

Zakupowa ostrożność

Już na etapie zakupów możesz zadbać o to, by ochronić się przed wystąpieniem uczulającej reakcji spowodowanej obecnością sztucznych barwników. Jeśli na metce widnieje ostrzeżenie "prać oddzielnie" lub "uwaga, farbuje", powinnaś się raczej powstrzymać przed nabyciem danej rzeczy. Niech alergia na sztuczne barwniki przekieruje Twoją uwagę na ubrania w jasnych, stonowanych kolorach. W przypadku spodni dżinsowych, wybieraj te w odcieniach niebieskich, zazwyczaj są one naturalnie barwione. Zazwyczaj sztuczna intensywność koloru ubrania idzie w parze z silnym zapachem. Dlatego mocna woń odzieży powinna Cię dodatkowo zniechęcić.

Barwniki w jedzeniu, odzieży i... detergentach

Właściwie w każdej strefie Twojego domu może istnieć zagrażające Tobie środowisko występowania sztucznych barwników. Bo oprócz, jedzenia i odzieży możesz się ich także spodziewać w wybielaczach. Rozmaite rozjaśniacze optyczne przydają się przy praniu firanek, pościeli, ręczników. Niemniej, dla Ciebie ich użycie może być niebezpieczne w związku z barwnikami, które posiadają w swoim składzie.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel