Witaminy dla małego alergika. Czy alergiczne dziecko może zażywać preparaty witaminowe?

2018-06-04
Witaminy dla małego alergika. Czy alergiczne dziecko może zażywać preparaty witaminowe?
Witaminy w walce z alergią

Rodzice dzieci cierpiących na alergie pokarmowe dobrze wiedzą, jak ostrożnym trzeba być przy podawaniu maluchom jakichkolwiek nowych składników diety. Uczulenie może być tak samo uciążliwe u niemowlęcia, jak i u kilkuletniego dziecka. Z drugiej strony maluchy skłonne do uczuleń bardzo często mają niedobory witamin i składników mineralnych. Jeśli jesteś rodzicem alergika, nie obawiają się sięgnąć po preparaty witaminowe, które wzmocnią jego organizm i pomogą mu walczyć z uciążliwym uczuleniem. 

Małym alergikom brakuje witamin

Dzieci najczęściej cierpią na alergie pokarmowe, np. na białko mleka krowiego. Konieczność eliminacji z diety malucha różnych składników wprost przekłada się na występowanie wielu niedoborów. W organizmach małych alergików często brakuje witaminy D, żelaza, cynku, wapnia i witaminy E.  Już samo wykluczenie z jadłospisu dziecka mleka krowiego i nabiału wymaga dostarczenia organizmowi z innych źródeł m.in. wapnia, fosforu, ryboflawiny, witamin A, D i B12, a także kwasu pantotenowego. Preparaty witaminowe i suplementy zawierające minerały pomagają uzupełnić te niedobory, zachować zdrowie, a co za tym idzie siłę organizmu do walki z alergią.


Witamina słońca dla alergika

Sytuacja może być także odwrotna – brak witamin może stać się przyczyną alergii. Dotyczy to przede wszystkim witaminy D – bardzo ważnej w rozwoju organizmu i prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego. Przez wiele lat o skutkach niedoboru witaminy D w diecie niemowlęcia i małego dziecka mówiło się głównie w kontekście ryzyka wystąpienia krzywicy. Dziś wiadomo, iż brak tego ważnego składnika może powodować astmę, choroby serca, nowotwory, a także alergię właśnie. Choć ludki organizm produkuje witaminę D w sposób naturalny – m.in. na skutek wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych, w przypadku dzieci ilość ta jest niewystarczająca. Dlatego tak ważne jak zapewnienie dziecku odpowiedniej suplementacji już od pierwszych dni życia. Wielu lekarzy zaznacza, iż preparaty zawierające witaminę D powinny być zażywane aż do ukończenia przez dzieci 18. roku życia. Pomoże to im zdrowo się rozwijać i uniknąć alergii.


Witaminy w alergii wziewnej

A co powiedzieć o małych alergikach, którzy reagują uczuleniem na pyłki, roztocza, kurz? Im również pomogą preparaty witaminowe. Wspomniana już wcześniej witamina D hamuje rozwój procesów zapalnych w układzie oddechowym. Dzięki temu reakcja oskrzeli na kontakt z alergenem nie jest już tak intensywna – poprawia się też ogólna kondycja układu oddechowego. Jeśli Twoje dziecko cierpi na alergię wziewną, zapewnij mu odpowiednią suplementację – w ten sposób ograniczysz do minimum ryzyko przekształcenia się alergii w astmę.


Stosuj suplementy z głową

Zażywanie preparatów witaminowych jest wręcz niezbędne dla małego alergika – dzięki odpowiedniej suplementacji jego organizm jest w stanie walczyć z uciążliwym uczuleniem. Jako rodzic musisz jednak pamiętać o dwóch rzeczach: jakości wybieranych suplementów oraz rozsądku w ich podawaniu. Kupuj preparaty ze sprawdzonych źródeł, z dobrym składem – bez konserwantów, sztucznych barwników itp. Pamiętaj też, aby nigdy nie podawać więcej witamin, niż zalecił lekarz lub wskazano w ulotce – szkodliwy może być bowiem zarówno ich niedobór, jak i nadmiar. Dopilnuj, aby Twój mały alergik zażywał dokładnie tyle witamin, ile potrzebuje.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel