Klimatyzacja - czy może być przyczyną alergii?

2017-07-04
Klimatyzacja - czy może być przyczyną alergii?

Klimatyzacja a zdrowie - idą w parze?

Idą, jeśli użytkownicy właściwie z niej korzystają, oczyszczają i serwisują. Jakie właściwie zadania ma klimatyzator? Podstawowe założenie dotyczące tego urządzenia dotyczą wymiany powietrza, wentylowania danego pomieszczenia, przy jednoczesnym utrzymywaniu temperatury na pożądanym poziomie. Klimatyzator "korzysta" z powietrza w danym miejscu, dzięki swojej funkcjonalności oczyszcza je i nawilża, finalnie wypuszczając powietrze o określonym poziomie ciepła. Żeby spełniał swoje zadanie, musi być cyklicznie czyszczony. Niemniej, w dobie stałego unowocześniania sprzętów - również i w tym przypadku można wybrać bardziej wyrafinowany produkt rynkowy - wyposażony w wyspecjalizowane filtry oczyszczające powietrze z wszelkiego rodzaju kurzu, bakterii, roztoczy. Fenomenalne usprawnienie, które doceniają m.in. alergicy. Dzięki temu działanie klimatyzacji nie tylko nie wywołuje u nich niepożądanych reakcji organizmu, ale także wręcz przed nimi chroni!

Klimatyzacja a choroby? Czyli jednak?

Nie da się jednak ukryć, iż mniej wyrafinowane urządzenia klimatyzacyjne, wypuszczają niedostatecznie wilgotne powietrze, powodując tym samym wysuszenie skóry czy śluzówki. Niestety, bardzo często jesteś zmuszona obcować z takim sprzętem, choćby w okolicznościach przebywania w pracy w pomieszczeniu klimatyzowanym. Nietrudno wówczas o odczuwanie m.in. bólu gardła. W dalszej kolejności suchość powietrza powoduje odruch kaszlu od klimatyzacji. Pomóc sobie możesz wtedy, popijając wodę małymi łykami. Zneutralizuje ona odczuwane dolegliwości. Nieprzyjemne jest także doznanie suchości oczu, powodującego pieczenie - tu także koniecznym będzie ich stałe nawilżanie, zmniejszające to niemiłe wrażenie. Wiedząc, iż jesteś narażona na takie działanie w swojej pracy, zadbaj o to, by zawsze mieć przy sobie jakiś doraźny środek, który okaże się zbawienny w takiej sytuacji. Warto sięgnąć po hipoalergiczny krem nawilżający do twarzy. Pomoże Ci w doraźnym zapewnieniu Twojej skórze komfortu nawilżenia.

Niebezpieczne grzyby w klimatyzacji

Alergiczne objawy może powodować u Ciebie zagrzybiona klimatyzacja. Nie wierzysz? A jednak! Wilgotne otoczenie, w jakim przychodzi urządzeniu funkcjonować, to idealne środowisko do mnożenia się grzybów. A z nimi niełatwo walczyć alergikom. Niewłaściwie i nieregularnie czyszczony klimatyzator sprzyja również bakteriom - dlatego warto byś, mając wpływ na częstotliwość konserwacji wentylatora, dbała by był on serwisowany co najmniej raz na dwa tygodnie. Wówczas nie pozwolisz, na uaktywnienie się u Ciebie choroby klimatyzacyjnej.

Klimatyzacja w domu, biurze, samochodzie - jaką temperaturę ustawić?

Naczelną zasadą, o której powinnaś pamiętać jest taka, iż temperatura klimatyzowanego pomieszczenia nie powinna być niższa lub wyższa od temperatury na zewnątrz o 6 stopni - jeśli o to nie zadbasz, licz się z tym, że możesz doznać szoku termicznego. Inna konsekwencja to spadek odporności organizmu, a co za tym idzie - prosta droga do przeziębienia od klimatyzacji. Jeśli wsiadasz do rozgrzanego auta, pierwszym krokiem, który powinnaś zrobić, to przewietrzyć samochód, a klimatyzację włączyć po zamknięciu drzwi i okien. Pamiętaj, jeśli jesteś osobą podatną na wszelkiego rodzaju alergie, to większość wskazań ułatwi Ci przetrwanie w tych czasem niesprzyjających warunkach serwowanych przez klimatyzację!





Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel