Alergik marzy o psie. Czy są hipoalergiczne zwierzęta?

2017-02-15
"Psy dla alergików" - czy takie istnieją?

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego przebywanie w towarzystwie psa może wywołać reakcję alergiczną. Istnieje opinia, że za uczulenia odpowiada ich sierść. Takie stwierdzenie nie jest jednak prawdziwe, gdyż alergeny znajdują się w naskórku psów oraz ich ślinie. Te natomiast pozostają na sierści. O niektórych rasach mówi się, że są przyjazne alergikom, a wręcz "hipoalergiczne", szczególnie mówi się tak o rasach psów z "włosem". W ich przypadku sierść nie wypada tak intensywnie, dlatego alergeny stanowią mniejsze zagrożenie. Mimo wszystko nawet rasy psów z włosami zamiast sierści mogą powodować pojawienie się objawów alergii, dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie psa dobrze jest spędzić z nim trochę czasu i przekonać się, czy faktycznie nie przyczynia się do wystąpienia kichania, kataru albo łzawienia oczu. Nawet rasy psów z włosem wymagają także szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a czasami alergik musi się od swojego pupila czasowo odizolować. 


Psy z włosami, czyli jakie rasy może rozważyć alergik

Jeżeli koniecznie chcesz mieć psa, zapytaj swojego lekarza, czy stopień nasilenia Twojej alergii na to pozwala. Wśród "ras psów dla alergików" często wymieniane są takie rasy, jak:

- pudel, 
- yorkshire terrier,
- teriery: walijski, tybetański, szkocki, irlandzki, 
- grzywacz chiński, 
- irlandzki spaniel wodny, 
- hawańczyk,
- maltańczyk, 
- portugalski pies dowodny, 
- shih tzu. 

Choć może się wydawać, że "psy bez sierści", czyli obdarzone sierścią bardzo krótką stanowią mniejsze źródło alergenów, to stwierdzenie nie jest precyzyjne, gdyż wśród ras lepiej tolerowanych przez alergików znajdują się też długowłose. Warto jednak wziąć pod uwagę, że im dłuższa sierść, tym więcej kurzu i zanieczyszczeń się na niej zbiera i bardziej starannych zabiegów higienicznych wymaga pupil. 
Każdy pies powinien być regularnie kąpany i starannie pielęgnowany, choć lepiej, żeby alergik tych czynności nie wykonywał osobiście. Ponadto po głaskaniu psa i zabawach, w trakcie których czworonóg liże i przygryza właściciela, należy szybko umyć ręce, najlepiej z użyciem mydła dla alergików. Staranna troska o psa wymaga także użycia wysokiej jakości środków pielęgnujących. Pamiętaj także, że biegające po trawnikach i chodnikach psy wnoszą do domów i mieszkań zabrudzenia, które także mogą być źródłem alergenów. Posiadając psa, postaraj się więc częściej czyścić podłogi oraz używać przyjaznych dla alergików środków do sprzątania. 
Czy inny pupil może okazać się lepszym wyborem dla alergika?

Podobnie jak w przypadku psów, również koty mogą być źródłem problemów związanych z alergią. Wśród tych, które rzadziej wywołują uczulenia, znajdują się kot syberyjski, syjamski, balijski, deon rex czy sfinks. 

Niektórzy mogą także źle znosić towarzystwo papug - alergeny znajdują się w ich odchodach, naskórku i pierzu, a ponieważ ptaki są bardzo ruchliwe, łatwo rozprzestrzeniają się po mieszkaniu. 

Do "hipoalergicznych" zwierząt należą natomiast te bez sierści, na przykład rybki, żółwie albo jaszczurki. Nie są bardzo absorbujące i trudne w pielęgnacji, a mogą okazać się całkiem interesującym towarzystwem. 


Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel