Masz w domu alergika? Co musisz wymienić? Na jakie elementy wyposażenia zwrócić uwagę? Co kupić?

2017-10-01
Masz w domu alergika? Co musisz wymienić? Na jakie elementy wyposażenia zwrócić uwagę? Co kupić?

Dom, w którym mieszka alergik - jak powinien wyglądać?

Najważniejsza jest czystość i stała dbałość o to, by ją zachowywać. Walka z wszelkiego rodzaju drobnoustrojami to od teraz stały element Waszej codzienności. Dbaj o to, by kurz nie gościł na półkach. Roztocza i inne uczulające substancje uwielbiają otoczenie materiałów tekstylnych - zasłon, dywanów, pościeli, dlatego warto w tym zakresie wręcz pedantycznie przestrzegać zasad higieny, regularnie prać i odkurzać, nie dając szans szkodnikom na rozwinięcie skrzydeł w Waszym domu. Pomyśl o pozbyciu się wszelkich ciężkich materiałowych elementów - dywanów, zawiesistych zasłon, firan, chodników. Warto wybrać takie tekstylia, które można prać w pralce. Uczulająca może być także sierść czworonogów, co może być powodem do łez Twojego malucha, któremu będziesz musiała zabronić kontaktu i opieki nad zwierzątkiem. Warto w tym zakresie wspomóc się poradą dermatologa i odnaleźć taką rasę, która będzie odpowiednia dla małego alergika. 

Bezpieczne kosmetyki w supercenach!


Wiesz, że nie możesz dopuścić, by jakiekolwiek ślady zanieczyszczeń, osadzania kurzu pojawiły się w Waszym domu. Czym się posłużyć w tym zakresie? Zarówno w pielęgnacji ciała alergika, jak i zachowaniu porządku w otoczeniu, w którym on przebywa, ważne jest stosowanie hipoalergicznych kosmetyków i środków czystości. Do jednej z najczęściej powtarzanych czynności domowych - prania, powinnaś używać 
hipoalergicznego proszku do prania, który zapewni bezpieczeństwo i właściwą ochronę całej rodzinie - domownikowi o wrażliwej skórze także. Równie często powinnaś odkurzać i tu również znajdziesz pole do popisu, by zachować szczególną ostrożność w trosce przed rozpylaniem alergenów w powietrzu. Najlepiej używać odkurzacza z filtrem wodnym, który skutecznie temu zapobiega. Warto także mieć zawsze pod ręką nawilżane chusteczki, których możesz użyć zarówno do wytarcia ciała, jak i do szybkiego przetarcia jakiejś plamy czy kurzu. 

Wysprzątany dom - czy to wszystko co możesz zrobić dla alergika?

Nie! Wprawdzie, przesadne dbanie o czystość to warunek konieczny, jednak nie wyczerpuje on wszystkich zasad, których współlokatorzy alergika powinni przestrzegać. Prawidłowa wentylacja powietrza jest równie ważna. Pomieszczenia zamknięte narażają na stały kontakt z drobnoustrojami, dlatego konieczne jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza, m.in. dzięki wyposażeniu okien w nawiewniki, które pozwalają na kontrolowany napływ świeżego powietrza do pomieszczenia. Jeśli w domu jest klimatyzator, to tu również niezbędne jest stałe serwisowanie go, regularne konserwowanie i wymiana filtrów w częstotliwości co 2-3 miesiące. Kanały wentylacyjne wymagają czyszczenia przynajmniej raz w roku. Dodatkowo, jeśli mieszkacie w domu ogrzewanym przy pomocy kotła, powinnaś zadbać o to, by alergik nie miał do czynienia ze spalinami, które ów kocioł produkuje. Najlepiej odseparować piwnicę, w której znajdują się urządzenia systemu grzewczego, od pozostałych pomieszczeń. Warto także zainwestować w podłogowe ogrzewanie, które zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, nie unosząc ciepłego powietrza w górę, a tym samym nie roznosząc dodatkowo kurzu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2017
pixel