Jak czytać etykiety kosmetyków? Na co zwracać uwagę..?

2017-01-11
Jak czytać etykiety kosmetyków? Na co zwracać uwagę..?

Kosmetyki - to one uczulają?

Przyczyn uaktywniających wszelkiego rodzaju alergie może być wiele. Znajdą się wśród nich zarówno składniki zawarte w składzie pożywienia, jak i różnego rodzaju kosmetyki. Alergeny mogą przyjmować wieloraką postać. Grunt to prawidłowo je rozpoznać, by w przyszłości móc unikać styczności z nimi.

Kosmetyki - jakie składniki uczulają najczęściej?

Jeśli to użycie kosmetyku powoduje u Ciebie uaktywnienie uczuleniowej reakcji, warto nazwać rzecz po imieniu - w tym przypadku substancję powodującą alergiczny objaw. Określenie przyczyn Twoich dolegliwości sprawi, że już nigdy niefrasobliwie nie wrzucisz jakiegoś kosmetyku do zakupowego koszyka. Czytanie etykiet stanie się pozytywnym nawykiem. Do najczęściej uczulających składników należą substancje konserwujące, zapachowe - znajdą się tu zatem zarówno perfumy, farby do włosów, kremy, balsamy, mleczka do ciała. W grupie alergicznych konserwantów są m.in. formaldehyd, alkohol lanolinowy, balsam peruwiański, geraniol, farnesol, alkohol salicylowy, miód pszczeli, kwasy owocowe, wazelina, parafina, metyl. Nieobojętne dla nadwrażliwie reagującego organizmu mogą być także parabeny i lanolina.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Ważna umiejętność - czytanie etykiet!

Kluczowe jest posiadanie umiejętnego czytania składu etykiet. Producenci zajmujący się wytwórstwem detergentów i kosmetyków zobowiązani są do przestrzegania zasad systemu INCI, sygnowanego prawem Unii Europejskiej. Polega on na zadeklarowaniu składu na opakowaniu danego specyfiku lub na ulotce do niego dołączonej. Towarzyszą temu określone zasady, wśród których jedna jest najważniejsza. Powinny one być wyliczone w kolejności ilościowo malejącej. Zatem listę zaczyna substancja, której jest najwięcej, a kończy taka, która występuje w śladowych ilościach. Taka informacja pozwoli Ci uniknąć uczulającego elementu.

Wiesz już czego unikać... co zatem wybierać?

Rozważne zakupy, unikanie zaopatrywania się we wszelkiego rodzaju kosmetyki bez dłuższego zastanowienia się - tak teraz powinna wyglądać Twoja rzeczywistość. Ważne jest wybieranie specyfików przeznaczonych dla osób z alergią lub wrażliwością skórną. Hipoalergiczne preparaty powinny na stałe zagościć w Twoim pojemniku na pielęgnacyjne i kosmetyczne środki. Niezbędne w tym zakresie jest stosowanie kremu nawilżającego na dzień, stworzonego na bazie naturalnych ziół, pozbawionego uczulających substancji zapachowych. W bazie tego typu preparatów znajdą się nie tylko te pielęgnacyjne, ale także przeznaczone do makijażu - np. tusz, kredka, eyeliner.

Kosmetyki hipoelergiczne - czyli właściwie jakie?

Znasz już źródło swoich skórnych problemów, umiesz ich unikać, stosujesz właściwe kosmetyki... czyli jakie? Czym tak naprawdę są hipoalergiczne kosmetyki? Stworzone przede wszystkim po to by nie podrażniać i odbudować warstwę ochronną skóry. Nieuregulowane prawnie pojęcie daje pole do nadużyć w tym zakresie. Często stosuje się tę nazwę, próbując przyciągnąć określoną grupę klientów. Bywa, że to jedynie marketingowe posunięcie. To kolejny przypadek, w którym sprawdzi się posiadana przez Ciebie umiejętność czytania etykiet. Najważniejszy jest skład kosmetyku i to jego zawartość powinna być decydująca przy wyborze niedrażniącego i nieuczulającego specyfiku. Sięgaj zawsze po produkty z oznaczonym, sprawdzonym składem.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixel