Co najczęściej uczula w kosmetykach do makijażu?

2018-06-06
Co najczęściej uczula w kosmetykach do makijażu?Kosmetyk na jeden raz

Znaleźć dobre kosmetyki do makijażu nie jest łatwo. Nawet te bardzo drogie potrafią być nietrwałe, trudne do usuwania, a nawet nieprzyjemnie pachnieć. Jednak najbardziej uciążliwe są te kosmetyki, które powodują alergię. Jeśli trafiłaś na kosmetyk, który w składzie zawiera uczulającą substancję, tak naprawdę użyjesz go tylko jeden raz. O ile bowiem z nietrwałym lub trudnym do zmycia tuszem do rzęs można jakoś żyć, dopóki się nie skończy, o tyle z tuszem powodującym łzawienie i pieczenie oczu nic już nie zrobić – nadaje się wyłącznie do kosza na śmiecie.


Bezpieczne kosmetyki w specjalnych cenach


Gdy skóra szczypie, a oczy łzawią


Nie każdy reaguje uczuleniem na substancje drażliwe. Alergia jest sprawą bardzo indywidualną – nawet kosmetyk o zupełnie naturalnym składzie może zawierać np. pyłki roślin, które dla niektórych osób są nie do zniesienia. Jeśli więc Twoja skóra reaguje zaczerwienieniem, wysypką i wypryskiem, swędzeniem, pokrzywką, staje się nadmiernie sucha i szorstka, a oczy łzawią i pojawia się wokół nich opuchlizna, prawdopodobnie jest to reakcja organizmu na znajdujący w się kosmetyku alergen. W takim wypadku najlepsze będą dla Ciebie kosmetyki do makijażu hipoalergicznego – stworzone z myślą o osobach skłonnych do atopii i uczuleń.  


Co uczula w kosmetykach

Najczęściej uczulają zawarte w kosmetykach substancje chemiczne. Konserwanty, sztuczne barwniki, alkohol i różnego rodzaju substancje zapachowe podrażniają skórę, wysuszają ją i w rezultacie uszkadzają jej strukturą. Nawet jeśli nigdy nie cierpiałaś na alergię wziewną czy pokarmową, Twoja skóra może bronić się przed takimi substancjami. Wybieraj więc kosmetyki, które ich nie zawierają. Nie oznacza to jednak, iż produkty mające w składzie wyłącznie naturalne składniki nie uczulą Twojej skóry – oczywiście są one bardziej łagodne i uczulają rzadziej, jednak wciąż mogą powodować reakcję obronną organizmu.  


Naturalne też mogą uczulać

Wśród składników pochodzenia naturalnego, które mogą uczulać, można wymienić m.in. wosk pszczeli, pyłki roślin, wazelinę, parafinę, kwasy owocowe, geraniol, żywicę poliestrową, fenol, propolis, mleczko pszczele, wosk owczy czy lanolinę. Uczulenie na któryś z nich jest sprawą indywidualną – kosmetyk, który okazał się całkowicie bezpieczny dla Twojej koleżanki, Twoją skórę może uczulić, i odwrotnie. Zanim więc kupisz wybrany kosmetyk, przeczytaj skład – czym mniej składników potencjalnie uczulających, tym mniejsze ryzyko reakcji alergicznej. Na przykład naturalny cień do powiek Felicea zawiera niewiele składników, a są to substancje całkowicie niepodrażniające – bazują na składnikach takich jak mika, olej sojowy czy ekstrakt z bambusa. Gdy już znajdziesz sprawdzoną markę, trzymaj się jej – wspomniana Felicea czy Puro Bio cieszą się zaufaniem alergików i nie tylko.  


Profesjonalnie i hipoalergicznie

Trzeba przyznać, iż dość rzadko uczulają kosmetyki takie jak puder, podkład czy róż. Choć oczywiście to się zdarza, szczególnie alergikom. Najbardziej drażliwe są kosmetyki do oczu i ust. Ze względu na specyfikę delikatnej skóry w tych okolicach, reakcje alergiczne są szczególnie uciążliwe. Wśród kosmetyków hipoalergicznych znajdziesz jednak produkty pozwalające wykonać profesjonalny makijaż ust i oczu, a także podkłady, róże, korektory i inne. Dzięki nim wykonasz pełny makijaż na co dzień i na wieczorne wyjście.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel