Alergia na metale w paskach, biżuterii? Tak to możliwe...?
Uczulenie na metale - tylko które?
Uczulenie na metale zdarza się stosunkowo często, szacuje się, że w głównej mierze problem ten dotyczy kobiet. Przodują w tej materii alergeny w niklu, chromie, kobalcie, platynie, ale nieobojętnie organizm może także reagować na srebro czy złoto. Najczęściej symptomy objawiają się na skórze w postaci pęcherzyków, bąbli, wysypek, krost, zaczerwienień, uczucia swędzenia w miejscu, które miało bezpośrednią styczność z metalem. Dlatego występowanie obrzęku najczęściej dotyczy płatków usznych, szyi i nadgarstków, co wiąże się rzecz jasna z noszeniem w tym miejscu biżuterii. Niekiedy cząstki metalu znajdują się w klamrach spodni, paskach, guzikach, wówczas uczuleniowy objaw uwidocznia się na brzuchu, czy też w innym miejscu styku zapięcia ze skórą alergika.
Najbardziej prawdopodobne źródło Twoich problemów to nikiel
W grupie metali to nikiel jest najczęstszym sprawcą występowania dolegliwości uczuleniowych. To jego obecność w kolczykach, łańcuszkach, zegarkach, bransoletkach bywa uciążliwa i alergenna. Elementy Twojej biżuterii to nie jedyne siedzisko niklu. W zaciszu swojego domu, również jesteś narażona na jego stałą obecność. Bywa tworzywem garnków, sztućców aluminiowych, kluczy, nożyczek - a zatem rzeczy codziennego użytku.
Pozostałe uczulające metale
W mniejszym stopniu obserwuje się występowanie uczuleniowych reakcji na chrom. Ten zazwyczaj jest składnikiem materiałów budowlanych, zatem to głównie mężczyzn naraża na borykanie się z dolegliwością alergiczną wskazującą na ten metal. Ponadto, nierzadko do produkcji wyrobów skórzanych również używa się związków chromu. Uczulenie na kobalt zazwyczaj towarzyszy alergii na nikiel lub chrom. Podobnie rzecz ma się z innymi metalami - platyną, srebrem, złotem. Na szczęście, te najczęściej wybierane elementy biżuterii, zazwyczaj nie uczulają.
Który metal jest dla Ciebie problemem?
Jeśli podejrzewasz nadwrażliwe reagowanie na jakiś metal, ale nie masz pewności, który konkretnie Ciebie uczula, warto byś zdecydowała się na przeprowadzenie testów. Kontakt skóry z płatkami pokrytymi alergenem wykaże, który z nich uaktywnia niepożądane reakcje w Twoim organizmie. Na skórze w ty miejscu pojawi się jakiś obrzęk, zaczerwienienie lub pokrzywkowe wypryski.
Co możesz zrobić z alergią na metal?
Przede wszystkim konieczna będzie wizyta u dermatologa. To w porozumieniu z nim podjęta zostanie decyzja o przyjmowaniu leków antyhistaminowych. Reszta należy do Ciebie. Unikaj alergenu na co dzień. Zaobserwuj, w czasie których czynności codziennych pojawiają się objawy uczuleniowe i spróbuj wyeliminować czynnik ryzyka. Jeśli wiążą się ze sprzętami kuchennymi, które użytkujesz, to postaraj się zamienić te egzemplarze na inne. Jeśli to jednak jakiś element Twojej garderoby Cię uczula, to niestety i w tej sferze również musi się dokonać mała rewolucja. Jak zawsze w takiej sytuacji, przede wszystkim powinnaś trzymać się z daleka od alergenu!