Alergia wziewna - przyczyny, typowe objawy i metody leczenia
Co to jest alergia wziewna?
Alergia wziewna - co może ją spowodować? Wśród przyczyn alergii możemy wymienić pyłki roślin, w tym traw, chwastów i drzew (takich jak dąb, jesion, leszczyna, brzoza), ponadto niektóre gatunki pleśni, lateks (powoduje zarówno alergię wziewną, jak i kontaktową). Wreszcie roztocza kurzu domowego oraz alergeny zwierząt (psa, kota, królika, świnki morskiej, myszy). Znając przyczynę dolegliwości, łatwiej jest z nią walczyć, czasem jednak konieczne jest wykonanie specjalistycznego testu, który dokładnie określa czynnik sprawczy.
Najczęstsze objawy alergii wziewnej W przypadku alergii na pyłki, objawy występują głównie w okresie pylenia, a sprzyjają im wiatr i słoneczna pogoda. Alergik ma wówczas zaczerwienione i łzawiące oczy, kicha, kaszle i doskwiera mu katar.
Alergia na pleśnie może wiązać się z podobnymi objawami, a u alergika, który zamieszkuje w miejscu zaatakowanym pleśnią, pojawić może się też chrypka, drapanie w gardle i nawracające infekcje dróg oddechowych. Tymczasem przy alergii na roztocza kurzu domowego symptomy, takie ja kichanie, kaszel, trudności z oddychaniem występują z największą intensywnością. Najczęściej podczas robienia porządków domowych (odkurzania, strzepywania pościeli, układania poduszek, koców).
Podobne symptomy daje alergia na sierść lub naskórek zwierząt, a po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem nasilają się także objawy skórne.
U uczulonych na lateks (występuje w gumowych rękawiczkach, płaszczach przeciwdeszczowych, prezerwatywach, a także na niektórych owocach i warzywach, jak banany, kiwi albo pomidory), objawy mogą obejmować utrudnione oddychanie, katar, zaczerwienienie oczu, przede wszystkim jednak pokrzywkę na skórze.
Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie alergii wziewnych?
Jest wiele różnych metod, pozwalających stwierdzić alergię, np. wziewne testy alergiczne. Jeżeli cyklicznie występują u Ciebie wyżej wymienione objawy i możesz je powiązać z sytuacją, w której masz do czynienia z danym alergenem. W takiej sytuacji koniecznie zgłoś się do lekarza. Może zalecić Ci wykonanie donosowej próby prowokacyjnej - polega np. na podaniu inhalacji i obserwowaniu stopnia reakcji błony śluzowej nosa. Inną metodą jest oznaczenie immunoglobuliny E w surowicy krwi (IgE), pomocne w diagnostyce alergii na pyłki czy roztocza.
O dobraniu odpowiedniego testu zdecyduje jednak lekarz. Leczenie alergii wziewnej wymaga odczulenia lub stosowania farmakoterapii. Odpowiednio dobrane leki są w stanie znacznie ograniczyć lub nawet całkowicie stłumić objawy. Musisz dokładnie stosować się do zaleceń związanych z ich przyjmowaniem, gdyż niektóre powodują skutki uboczne. Do leków wykorzystywanych w leczeniu alergii należą leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy i kromony. Choć nie jesteś w stanie całkowicie usunąć alergenów ze swojego otoczenia, postaraj się ich unikać.
Jeżeli Twoim problemem są roztocza kurzu domowego, ważne jest utrzymanie otoczenia w czystości, a nawet pozbycie się niektórych elementów wyposażenia domowego, w których roztocza czują się najlepiej (zasłony, dywany, poduszki). Pierz pościel w temperaturze 55 stopni, a do sprzątania używaj skutecznych i hypoalergicznych środków czystości.
Gdy Twoim problemem są pyłki, w okresie pylenia staraj się nie przebywać w zazielenionych terenach, a podczas ciepłej i wietrznej pogody, przy nasilonych symptomach, lepsze będzie przebywanie w pomieszczeniach. Jeżeli chcesz wypróbować naturalne metody leczenia alergii, najpierw skonsultuj je z lekarzem!