Roztocza w pościeli - przyczyna wielu alergii

2016-07-01
Roztocza w pościeli - przyczyna wielu alergii

Roztocza w łóżku, na zasłonach, dywanie - jakie dolegliwości powodują?

 Roztocza żywią się złuszczonym naskórkiem. Choć to nie będzie dla Ciebie miła wiadomość, są wszędzie tam, gdzie bytują ludzie, zwierzęta, panuje ciepła temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza. Wietrzenie pościeli czy poduszek w ciepły dzień okazuje się nieskutecznym działaniem przeciwko roztoczom i pomimo rutynowego dbania o higienę w domu, objawy alergii i tak mogą Cię zaatakować, jeżeli jesteś na nie wrażliwa. Do typowych objawów należą:

- łzawienie i zaczerwienienie oczu
- kichanie, cieknący nos
- ból i podrażnienie gardła, zachrypnięty głos
- kaszlenie, problemy z oddychaniem
- wysypka i swędzenie skóry
- w przypadku astmy - pogorszenie objawów

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Co zabija roztocza, czyli jak pozbyć się z domu niechcianych lokatorów?

 

Jeśli postanowiłaś rozpocząć walkę z roztoczami, zacznij od wyrzucenia z mieszkania wszystkich niepotrzebnych siedlisk tych maleńkich pajęczaków, takich jak dywany, ozdobne poduszki czy zasłony. Wreszcie, podejmij kroki, aby wyplenić roztocza z pościeli. Głównym orężem w walce jest tutaj temperatura. W jakiej temperaturze giną roztocza? Im bliżej zera, tym warunki są mniej sprzyjające. Drugim ekstremum są dla nich temperatury wysokie. Choć gorąco sprawia, że pajęczaki stają się bardziej aktywne, nie są w stanie przeżyć zbyt długo. W ilu stopniach prać pościel, żeby się ich pozbyć? Optymalna będzie temperatura 55 stopni. Jeżeli cierpisz z powodu alergii lub ktoś z domowników ma alergię na roztocza lub astmę, co jakiś czas wkładaj poduszki, poszewki lub dziecięce pluszaki do zamrażarki. Pomocne okazuje się też wietrzenie pościeli w mroźny dzień (wystaw pościel na kilka godzin). Jeśli pranie pościeli wełnianej jest dla Ciebie problematyczne, możesz oddawać ją do pralni. W przypadku nadwrażliwości na alergeny roztoczy lepsza jednak będzie dla Ciebie tzw. pościel barierowa, wykonana z syntetycznych tkanin, które nie sprzyjają bytowaniu roztoczy.

 

Jakie inne środki roztoczobójcze warto stosować ?

 

W pozbyciu się roztoczy pomocne są preparaty chemiczne z akarycydami. Zadbaj też, żeby mieć pod ręką skuteczne środki czystości. Pamiętaj, że pajęczaki te czują się najlepiej w mieszkaniach i domach rzadko czyszczonych i odkurzanych oraz "zagraconych", w których trudniej jest utrzymać czystość. Dlatego nie zaniedbuj regularnego sprzątania i dokładnego wycierania powierzchni, na których gromadzi się kurz. Postaw na minimalizm i unikaj ozdabiania pokoju serwetkami, makatkami, suszonymi kwiatami, poduszkami, dywanikami. Wszelkie materiałowe, pluszowe obicia mebli wyglądają ładnie, jednak trudno usunąć z nich pajęczaki. Lepiej sprawdzą się więc gładkie, drewniane lub metalowe powierzchnie. Do sprzątania, w przypadku alergii na roztocza, przyda Ci się odkurzacz antyalergiczny, który skutecznie usunie kurz i przy okazji - alergeny.

Choć roztoczy trudno się pozbyć całkowicie, stosowanie specjalistycznych środków oraz dbanie o czystość i dobrą wentylację w domu minimalizuje efekty ich działania. Dzięki temu będziesz mogła wreszcie oddychać pełną piersią i już wkrótce poczujesz się lepiej!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2016
pixel