Pokój małego alergika. Jak bezpiecznie urządzić?

2016-08-17
Pokój małego alergika. Jak bezpiecznie urządzić?

Jak urządzić pokój małego alergika? Jak go wyposażyć?

Alergia na pleśnie i roztocza kurzu domowego skutecznie utrudnia życie dorosłym i dzieciom. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jej objawów, należy zaaranżować pomieszczenia w taki sposób, aby nic nie sprzyjało nagromadzaniu się kurzu.
Łóżko dla alergika powinno być wyposażone w łatwy do umycia stelaż, np. metalowy lub drewniany. Materac warto powlec specjalnym pokrowcem, który minimalizuje namnażanie się w nim roztoczy. Ważny jest także dobór pościeli - zamiast inwestować w puchową, lepiej zdecyduj się na komplet pościeli dla alergików, wykonany z tworzyw hamujących rozwój roztoczy i grzybów. Wszystkie dodatkowe poduszki w pokoju muszą spełniać te same wymogi. Pamiętaj, że kocyki czy poszewki powinny być jak najczęściej prane, aby zapobiec nadmiernemu osiadaniu na nich kurzu.

Ważnym wyposażeniem pokoju będzie specjalnie dobrany dywan dla alergika. Niestety, dywany stwarzają idealne warunki bytowania roztoczy, szczególnie te wykonane z długiego włosia. Dlatego dywany da alergików powinny być zrobione z włókien sztucznych i mieć właściwości antystatyczne. Najlepsze są te z krótkim włosiem - są dużo łatwiejsze do czyszczenia.

Gdy alergia na roztocza u dzieci idzie w parze z alergią na pleśnie, usuń z pokoju malucha kwiatki doniczkowe, które sprzyjają ich namnażaniu. W przypadku, gdy w domu panuje duża wilgotność, przyda się także odwilżacz powietrza. Pamiętaj też o częstym wietrzeniu pokoju. Jeśli dziecko ma alergię na pyłki, w okresie pylenia nie otwieraj jednak okien zbyt często, a zamiast wietrzenia zastosuj klimatyzację.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Dom dla alergika - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zasada jest prosta: im więcej w domu bibelotów, poduszek, kocyków, abażurów, firanek, obić z materiału, suszonych kwiatów i tego typu ozdób, tym więcej roztoczy. Dlatego mieszkając pod jednym dachem z alergikiem, postaw na minimalizm pod względem aranżacji.

To oczywiste, że wyposażeniem domu każdej rodziny z małym dzieckiem są zabawki, a szczególnie - pluszaki. Choć jednak maluchy je uwielbiają, postaraj się nie rozpieszczać dziecka nadmiarem tego typu zabawek, gdyż stanowią kolejne siedlisko kurzu. Posiadane przez dziecko zabawki saraj się trzymać w pudłach i pamiętaj o ich częstym praniu w temperaturze 60 stopni lub umieszczaniu co jakiś czas w zamrażarce, co pomaga zlikwidować alergeny. Kupuj dziecku bezpieczne zabawki, posiadające certyfikaty i wykonane z wysokiej jakości tekstyliów.

Aby dom był bardziej przyjazny, przestrzegaj dodatkowo poniższych zasad:

- regularnie i starannie odkurzaj i sprzątaj mieszkanie, używając do tego celu specjalistycznych środków czystości, np. sprayu na kurz i roztocza,

- nie pal w domu i absolutnie nigdy nie rób tego w pokoju alergika,

- pilnuj, aby każdy członek rodziny zdejmował buty po powrocie do domu - chodzenie po podłodze w butach rozprzestrzenia przyniesione z zewnątrz alergeny.

Alergie u dzieci nie są rzadkim zjawiskiem, dlatego na rynku można dziś zakupić przyjazne "uczuleniowcom" elementy wyposażenia pokoju, maty, zabawki czy środki pomocne w utrzymaniu czystości. Kilka drobnych zmian może naprawdę poprawić samopoczucie malucha i sprawić, że będąc w domu zapomni o swojej alergii.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel