Pieluszki wielorazowe, czy jednorazowe? Plusy i minusy. Co wybrać?

2017-05-03
Pieluszki wielorazowe, czy jednorazowe? Plusy i minusy. Co wybrać?
Zalety tradycyjnych pieluch
Podstawowy argument za pieluchami wielorazowymi to zdrowie dziecka. Wielorazowe pieluszki polecają lekarze, gdy dziecko noszące pampersy jednorazowe ma problemy skórne - alergie, odparzenia. Ze względu na toksyczność poliakrylanu sodu, substancji chłonnej zawartej w "jednorazówkach" i użyciu do produkcji nieoddychających materiałów, skóra maluszków jest bardzo podatna na podrażnienia. Oczywiście można wtedy ze "zwykłych" jednorazówek przejść na ekologiczne i hipoalergiczne. Przy wielorazowych, ze wzglądu na mniejszą chłonność (co nie oznacza, że wielorazowe pieluchy łatwo przemakają i moczą ubranie), rodzice zmieniają je częściej, co sprzyja utrzymywaniu higieny maluszka.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Stosowanie pieluch wielokrotnego użytku to w większości przypadków również spora oszczędność. Pieluszki wielorazowe to pojedynczy wydatek związany z kompletowaniem wyprawki - po kilkadziesiąt złotych kosztują otulacze, mniej tetra lub wkładki z innego materiału, a także bibułki. Koszty da się jednak zniwelować, prosząc odwiedzających o prezent w postaci otulacza i kilku pieluszek dla nowego członka rodziny. W kolorowych otulaczach, zwłaszcza tych polskiej produkcji, można się zakochać - są rodzice, którzy kolekcjonują je niczym zabawki z czekoladowych jajek. Istotnym punktem za stosowaniem "wielorazówek" jest również ekologia. Wyobraź sobie, ile trudno rozkładających się śmieci wyprodukujesz w okresie pieluchowania. Średnio przez 3 lata jedną 15-litrową reklamówkę początkowo dziennie, później na dwa-trzy dni. W imię dbania o środowisko, dofinansowania dla rodzin używających pieluszek wielorazowych pojawiły się już w Wielkiej Brytanii.

"Wielorazówki" - czynności dodatkowe
W parze z pieluszkami wielorazowymi idzie pranie. Zwykle codziennie. Ewentualnie raz na dwa, trzy dni ale raczej częściej, jeśli doliczyć do tego brudzące się w szybkim tempie małe ubranka. Koszt wody, prądu i środków piorących, a także cierpliwość rodziców do odmaczania pieluszki - zdarza się, że wkładki nie można wrzucić do pralki ot tak, gdyż jej zawartość mogłaby radośnie pływać między innymi pranymi rzeczami. Dla niektórych pampersy wielorazowego użytku oznaczają również prasowanie. Wiele rodziców obecnie tę czynność sobie odpuszcza - powołują się na szkołę włoską, która głosi, że wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na chłonność pieluszek. Jak widać, stosowanie pampersów wielorazowych nie daje takiego komfortu: brudnego pampersa trzeba zabrać ze sobą do domu, a wybierając się na wakacje, koniecznie szukać kwatery z pralką. Używający pieluch wielorazowych rodzice twierdzą jednak, że to drobne niedogodności, do których można się przyzwyczaić. Lub znaleźć złoty środek: pampersy wielorazowe na dzień, jednorazowe na noc i na wyjścia z domu.

Garść wskazówek
Czy planujesz zakładać swojemu dziecku pampersy wielorazowe, czy też "jednorazówki", warto znać kilka zasad zdrowego i komfortowego pieluchowania. Używając "wielorazówek" przekonasz się, że ze względu na ich wielkość (otulacz + wkładka) należy wybierać dla dziecka ubrania o rozmiar lub dwa większe. By pieluchowanie tego typu było (dla ciebie) bardziej wygodne, musisz zaopatrzyć się w co najmniej kilka otulaczy i kilkanaście wkładek materiałowych. Co do pieluszek jednorazowych, przy ich stosowaniu niezbędna jest staranna pielęgnacja pupy: częsta zmiana wkładu, mycie zwykłą wodą lub z użyciem nawilżanych chusteczek i zabezpieczanie skóry. Najlepiej przy pomocy 
hipoalergicznego, chroniącego przed obtarciami i zapaleniami kremu. Niezależnie od rodzaju stosowanej pieluchy warto codziennie "wietrzyć" pupę, pozwalając maluchowi na chwile aktywności bez zabezpieczenia. A bobasy bardzo to lubią...

Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel