Peeling - czy jest bezpieczny? Kwasy AHA - czy mogą uczulać?

2016-09-07

Kwasy AHA? Co to właściwie jest?

Pierwszym krokiem powinno być rozszyfrowanie powyższego skrótu. Otóż AHA to Alfa-hydrokwasy. Skoro ten krok mamy już za sobą, pora przejść do kolejnego - a zatem skąd się kwasy pozyskuje? Ich naturalnym źródłem są produkty pochodzenia naturalnego, w grupie których znajdziemy mleko, owoce. Powszechnie kwasy AHA grupuje się według 5 rodzajów: glikolowego, mlekowego, cytrynowego, jabłkowego, winowego. Po kwasy typu glikolowego i mlekowego szczególnie chętnie sięgają producenci kosmetyków. Dzięki właściwościom swojego składu używane są w profilaktycznych działaniach zapobiegającym objawom starzenia. Leczy się nimi takie zmiany skórne jak brodawki, trądzik, zrogowacenia, przebarwienia. 

Kwasy AHA wykorzystuje się w trakcie przeprowadzenia zabiegów usuwających zrogowaciały naskórek, dogłębnego nawilżania skóry. Aby spełniały swe złuszczające funkcje, muszą być używane w odpowiednio wysokim stężeniu. Jeśli takowego brak, pozostaje im jedynie nawilżanie wysuszonej skóry. Takie zabiegi powinny być wykonywane w gabinetach kosmetycznych z uwagi na ich inwazyjny charakter. Nieprzewidywalne są reakcje organizmu w przypadku zastosowania na nim kwasów w dużym stężeniu, warto zatem oddać się w fachowe ręce, decydując się na taki sposób leczenia skóry.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Kontrolowane stężenie kwasów a uzyskanie spodziewanego efektu

Oprócz ryzyka związanego z użyciem kwasów o zbyt dużym stężeniu dla swojego organizmu, powinnaś wiedzieć także o tym, że ich ilość warunkuje efekty, których oczekujesz. Jeśli stężenie jest niskie, możesz liczyć na złuszczenie i nawilżenie naskórka, co poprawi wygląd Twojej skóry i nada jej świeży wygląd. Dodatkowo, związki te zatrzymują wodę w zewnętrznej warstwie skóry, stymulując jej właściwe funkcjonowanie i chroniąc. Natomiast wysokie stężenie kwasów pozwoli dotrzeć do głębokiej warstwy skórnej, uelastyczniając włókna kolagenowe i zwiększając ich produkcję. Dzięki takim zabiegom możliwe jest zniwelowanie zmarszczek, przebarwień, zlikwidowanie nierówności skórnych. Niemniej, spektakularne efekty uzyskiwane w takich procesach, bywają bardzo drażniące dla skóry. Wiele osób reaguje alergicznie w trakcie przeprowadzania takiego zabiegu. Dlatego odradza się stosowanie ich osobom z problemami skórnymi, nadwrażliwością, skłonnością do uczuleń.

Uczulające kwasy AHA - kwasy owocowe

Reagujesz alergicznie po zastosowaniu kosmetyków posiadających w swoim składzie kwasy owocowe? Na skórze pojawiają się wypryski, świąd, obrzęki. Niezbędna będzie dokładna diagnostyka. Jeśli przypuszczenia się potwierdzą, to w perspektywie długofalowej możesz zdecydować się na wieloletnie odczulanie, a w perspektywie krótkofalowej unikać tych alergenów w stosowanych kosmetykach. Niezbędne będzie zatem czytanie etykiet i ulotek. Doraźnie, warto byś miała w codziennym użytku nawilżające chusteczki hipoalergiczne. Przydadzą się zarówno wtedy, gdy zajdzie konieczność przetarcia czegoś, jak i wytarcia swojej skóry w trakcie jakiejś domowej czynności. Pranie powinno przebiegać tylko w towarzystwie specjalnych środków do prania. Są bezzapachowe, nie zawierają sztucznych składników, będą zatem pomocne w codziennym funkcjonowaniu atopika. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel