Parafina - zbawienie, czy utrapienie dla przesuszonej skóry? Czy parafina może uczulać?
Gdzie możesz natrafić na parafinę?
Najczęściej spotykasz się z parafiną w gabinetach kosmetycznych. To tu wykorzystuje się parafinę do przeprowadzania zabiegów na dłoniach i stopach mających na celu nawilżenie ich, wygładzenie. Dlatego szczególnie często używana jest w czasie chłodniejszych pór roku - jesieni czy zimy, gdzie narażenie na wysuszanie skóry jest dużo większe. Jesienne chłody, wietrzne dni, mroźne poranki i wieczory - to warunki, dla których parafina jest godnym przeciwnikiem. Sięgają po nią także osoby, których skóra wykazuje naturalną tendencję do przewlekłej suchości. Jako składnik balsamów, mleczek, kremów przenika głęboko w skórę, nadając jej świeży wygląd. Ponadto, w codziennych czynnościach domowych, w których sięgasz po detergenty, środek ten również może okazać się pomocny. Dzięki posiadanym przez siebie właściwościom, użycie parafiny stworzy naturalną barierę ochronną dla silnych i nierzadko żrących substancji w detergentach. W niektórych uzdrowiskach wykorzystuje się właściwości fizyczne parafiny do zabiegów leczniczych m.in. na stawy i mięśnie. Parafina dzięki dużej pojemności cieplnej i jednocześnie ograniczonemu przewodnictwu cieplnemu utrzymuje długo ciepło i wolno oddaje je otoczeniu.
Parafina - bezpieczna czy podrażniająca dla skóry?
Dyskusje na temat parafiny toczą się zaciekle od wielu lat. Znajduje ona swoich zwolenników mówiących o zbawiennym wpływie tego specyfiku na nadmierne przesuszenie skóry, ale także zdecydowanych przeciwników opowiadających się przeciwko jej stosowaniu, jako argument wskazując m.in. pochodzenie od ropy naftowej. Z jednej strony rzadko występuje alergia na parafinę, z drugiej nie jest ona polecana osobom, które wykazują skłonności do podrażnień.
Kosmetyki to nie jedyne miejsce, w którym na parafinę można się natknąć. Nie możesz zapomnieć o świecach powstałych na jej bazie, w trakcie spalania których