PG i PPG - co znaczą tajemnicze skróty? Czy są zagrożeniem dla Twojego organizmu?

2017-03-15
PG i PPG - odczaruj tajemnicze skróty!

Brzmią nieznajomo, nie potrafisz powiedzieć, co oznaczają i czy należy się ich wystrzegać, jak PEGów? Warto zaznajomić się z tym tematem, tym bardziej, jeśli przypuszczasz, że to jeden z tych składników przyczynia się do uprzykrzania Ci życia. PG to glikol propylenowy, czyli związek chemiczny, po który sięgają producenci przemysłu spożywczego i chemicznego. Stosuje się go także w medycynie i farmacji. W produktach spożywczych przyjmuje postać barwnika lub konserwantu, w medykamentach może znaleźć zastosowanie jako składnik nakładanego bezpośrednio na skórę kremu, a w kosmetologii elementu nawilżającego skórę. To właśnie w tej ostatniej dziedzinie znajduje najsilniejszą reprezentację. Spodziewaj się go w kremach, pastach do zębów, płynach do płukania ust, detergentach, kremach do rąk, dezodorantach w sztyfcie. I jeśli masz problemy z którymś z tych kosmetyków, przyczyna może tkwić właśnie w glikolu propylenowym. Jednak drugi skrót powinien wzmóc Twoją czujność. PPG to glikol polipropylenowy, czyli związek pochodny – ściślej polimer - glikolu propylenowego. Niestety PPG ma wiele wspólnego z owianym złą sławą glikolem polietylenowym. Będąc jednak od niego mniej toksycznym, a posiadając podobne konserwujące właściwości, zastąpił w wielu produktach, także kosmetycznych PEG. Jeśli chcesz używać bezpiecznych kosmetyków, wyeliminuj te, w których składzie znajdujesz skróty PEG i PPG, a także PEO,glikol polietylenowy, polietylenoglikol, poliglikol oksyetylenowy, polioksyetylenoglikol, polyethylene glycol, polyethylene oxide, czy makrogol i carbowax.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


W jaki sposób może wpłynąć na Twoje życie?

Zasadniczo nie obserwuje się występowania niepokojących reakcji organizmu w kontakcie z glikolem propylenowym. Niemniej, jego nierozcieńczona lub niewłaściwie rozcieńczona forma może powodować podrażnienia lub w bardziej zaawansowanej formie - zapalenia. Zazwyczaj zniknięcie tych objawów następuje po ustaniu kontaktu z domniemanym alergenem. Najczęściej podrażnienia pojawiają się, gdy zastosuje go osoba, która ma skórę chorobowo zmienioną. W przypadku pozostałych nie powinien powodować alergicznych objawów. Są jednak zdecydowani przeciwnicy tego elementu w kosmetykach. Podważają jego właściwości nawilżające, a kładą nacisk na możliwe działanie rakotwórcze czy przyczynianie się do zapalenia spojówek. Glikol propylenowy podzielił środowisko lekarzy i kosmetologów - ilu specjalistów, tyle zdań. Nawet jeśli prawdziwą jest wersja o możliwości wystąpienia łagodnych objawów, i mimo nikłych szans na złe reagowanie na ten składnik, Ty jednak należysz do tej nielicznej grupy, to spodziewaj się łzawienia, pieczenia, świądu - gdy taka substancja dostanie Ci się do oczu. A jeśli dodatkowo jesteś posiadaczką cery nabłonkowej, to zwiększa się ryzyko wystąpienia uczuleniowych reakcji.

Jak powinnaś postępować?

Podobnie, jak w przypadku innych uczuleń, konieczne jest unikanie danego alergenu. W przypadku żywności, w której pełnią one rolę konserwantów lub barwników, oznaczone są zazwyczaj symbolem E 1520. Konieczne zatem będzie czytanie etykiet i składu na opakowaniach. Jeśli substancja ta znajduje się na samym krańcu listy składowej i te ilości są znikome, wówczas powinnaś przejść bez szwanku po spożyciu takiego produktu. Niemniej, najlepiej minimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Podobnie zorganizuj sobie strategię działania w przypadku kosmetyków i detergentów. Czytaj etykiety i wybieraj te, które w swoim składzie nie zawierają glikolu! Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzysz się w środki czystości przeznaczone dla alergików. W przypadku 
proszków do prania, wybieraj te hipoalergiczne. Są bezzapachowe i nie posiadają w swoim składzie elementów nienaturalnego pochodzenia. I nie zapominaj o regularnym wietrzeniu mieszkania! Jeśli dana substancja działa drażniąco na oczy, to najpewniej zbyt duże jej stężenie znajduje się w powietrzu. 
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixel