Nagły atak alergii. Co zrobić? Jak sobie pomóc?

2017-04-20

Nagły atak alergii – użądlenie owada

Do nagłych ataków alergii najczęściej dochodzi podczas urlopu – kiedy jesteś zrelaksowana i tracisz czujność. Wyjątkowo niebezpieczne pod tym względem są letnie wakacje, które – mimo swych uroków – sprzyjają, niestety, przykrym „niespodziankom”. 
Dlatego zawsze powinnaś na siebie uważać – zwracaj uwagę na owady, które fruwają w pobliżu. Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli towarzyszy Ci dziecko. Malucha w wózku należy chronić nie tylko przed osami, pszczołami i szerszeniami, ale nawet przed mniejszymi „skrzydlatymi agresorami”, np. meszkami, które dla najmłodszych bywają bardzo groźne. Jeżeli jednak dojdzie do użądlenia, bacznie obserwuj reakcje organizmu. W przypadku silnych obrzęków i gorączki, pilnie zgłoś się do lekarza, który poda adrenalinę lub hydrokortyzon. 

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Jeśli użądli Cię pszczoła, jak najszybciej usuń żądło (przez podważenie ostrym przedmiotem, nie wolno chwytać go dwoma palcami) i przyłóż okład z lodu. Często przydaje się lek antyhistaminowy. Gdy objawy nasilają się, rozwijają się lub nie ustępują w ciągu doby, należy udać się do lekarza. Silna i niepokojąca reakcja ogólna (duszności, spadek ciśnienia) wymaga natychmiastowej pomocy i podania adrenaliny (drogą iniekcji). 

Objawy łagodne i bardzo groźne 

Jeśli nagle pojawia się nieżyt nosa połączony z wodnistą wydzieliną, swędzeniem, łzami, obrzękiem oczu – to znak, że organizm nadmiernie zareagował na czynnik z otoczenia, np. roślinę, metal, lakier lub farbę ścienną. W takich sytuacjach ratunkiem bywa przyjęcie leku przeciwalergicznego lub chociaż wapna. Gdyby dolegliwości utrzymywały się dłużej niż 24 godziny, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. 


Najgroźniejszą i ekstremalną reakcją organizmu na kontakt alergenem jest wstrząs anafilaktyczny. Do anafilaksji przyczynić się może m.in. jad owadów, składnik pokarmu, lek. Objawy rozwijają się bardzo szybko – tuż po ekspozycji na czynnik uczulający lub występują po kilu-kilkunastu godzinach i nasilają się stopniowo.

O wstrząsie anafilaktycznym świadczą: spadek ciśnienia, gorączka, pokrzywka, bóle brzucha, biegunka, duszność, napady kichania, kaszlu. W niektórych przypadkach dochodzi do obrzęku płuc. W stanach ostrych pojawiają się dreszcze, bladość, czasem sinica skóry i błon śluzowych, duży spadek ciśnienia, drgawki, utrata przytomności. Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie leku przeciwwstrząsowego – adrenaliny. 

Pierwsze przykazanie alergika: unikaj!

Specjaliści podkreślają, że alergicy powinni przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem – w ten sposób możesz skutecznie zapobiegać atakom alergii. Czasem jest to jednak niemożliwe – najtrudniej umknąć przed alergenami w domu. Dlatego ogranicz styczność z nimi do minimum. O czym powinnaś pamiętać? Zimową porą nie przegrzewaj pomieszczeń i wietrz je jak najczęściej. Ciepłe i suche powietrze sprzyja unoszeniu się drobin kurzu – co bywa niebezpieczne dla osób uczulonych na roztocza. Jeśli masz alergię wziewną, pamiętaj o systematycznym sprzątaniu mieszkania (najlepiej codziennie) hipoalergicznymi środkami czystości.

Jeżeli Twój bliski jest uczulony na kurz, zadbaj, by podczas sprzątania nie przebywał w domu. Możesz za to włączać go do innych obowiązków, np. mycia naczyń lub prania. Przydadzą się hipoalergiczne preparaty do prania i detergenty do zmywania naczyń. 

Gdy Twój maluch lub inny członek rodziny ma skłonność do alergii wziewnej, nie powinnaś trzymać w domu zwierząt. Skoro już jednak opiekujesz się psem, kotem lub innym „futrzastym” pupilem, w sposób szczególny zatroszcz się o jego pielęgnację. Kąp go jak najczęściej przy pomocy specjalnych szamponów, dokładnie osuszaj, a nadmiar sierści ściągaj szczotką – najlepiej zabiegi wykonuj poza domem. Nie wpuszczaj pupila za próg sypialni. Kupuj wyłącznie pościel dla osób z alergią. 


Jeśli chcesz uniknąć ataku alergii na urlopie, planuj wyjazdy w góry lub nad morze.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel