Masz alergię wziewną na kurz i roztocza? Co roztocza lubią w Twoim domu?

2017-02-08
Masz alergię wziewną na kurz i roztocza? Co roztocza lubią w Twoim domu?
Roztocza i kurz - uciążliwe źródło problemów posiadaczy atopii

Uczulenie na drobnoustroje takie jak roztocza, czy kurz należą do najpopularniejszych w tym zakresie. Niestety, idzie to w parze z bardzo dużą uciążliwością tego problemu. Bo jak uniknąć styczności z kurzem w domu? Czy to w ogóle możliwe? Ano możliwe, jeśli na stałe wprowadzisz do swojego rozkładu dnia ścieranie kurzu, częste pranie. Grunt to nie dopuścić do pojawienia się kurzu lub czym prędzej ścierać jego ślady. Warto sięgać po ściereczkę z mikrofibry - zetrze kurz, nie rozpylając go w powietrzu. Stosuj ją przy oczyszczaniu blatów, półek. W walce z kurzem można też wesprzeć się specjalnym płynem na kurz i roztocza do różnych powierzchni. Podobnym działaniem charakteryzuje się odkurzacz z filtrem wodnym. Pochłania drobinki kurzu, nie dopuszczając do unoszenia go w powietrzu. Nieco uciążliwy w obsłudze, bo wymaga regularnego, każdorazowego czyszczenia, niemniej w przypadku mieszkania z alergikiem - sprzęt naprawdę wart uwagi.


Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!
Jakie przestrzenie Twojego domu roztocza lubią najbardziej?

Co tak naprawdę uczula? Odchody roztoczy, dla których jednym z ulubionych pożywień jest złuszczony naskórek człowieka. A gdzie o niego najłatwiej? No choćby w sypialni, gdzie spędzamy zasadniczą część życia. Dlatego koniecznością jest zadbanie o czystość w tej strefie. Regularne pranie pościeli powinno wejść Ci w nawyk, a stosowanie przy tym 
hipoalergicznego proszku do prania naturalnym odruchem. Dodatkowo, czynność tę wykonuj w stosunkowo wysokiej temperaturze - ustawiając co najmniej 60 stopni. Pomoże to unicestwić roztocza ginące w skrajnie wysokiej lub niskiej ciepłocie. Jeśli to Twoje dziecko jest alergikiem, zadbaj o to, by spało na lekkim materacu, który łatwo będzie przewietrzyć, wyczyścić. Obecna oferta rynkowa pozwala na zaopatrzenie się w produkty chroniące alergika przed nocnymi napadami alergii - materace, kołdry, pościel, pokrowce dla posiadaczy skóry atopowej. Skutecznie chronią przed przedostawaniem się roztoczy. Twoje dziecko lubi spać w puchowej pościeli? To przyzwyczajenie też należałoby zmienić, gdyż w takim środowisku również namnażają się drobnoustroje.

Gdzie jeszcze ten kurz?

Naturalnym siedliskiem kurzu są mięsiste, ciężkie materiały. Z tego względu powinnaś nadać swemu domowi nieco surowy wygląd i takowych się pozbyć. Zatem znikają dywany, chodniki, długie zasłony, wełniane koce. Jeśli w wyposażeniu Waszego domu znajdują się meble z okazałymi tapicerowanymi zagłówkami lub oparciami i siłą rzeczy nie chcesz ich wyrzucać, to tu również musisz zadbać o częste czyszczenie tych partii. Szczególnie w pokoju alergika powinny być jedynie takie meble, które bardzo łatwo i szybko da się przetrzeć z kurzu. Odtąd to minimalizm powinien decydować o wyposażeniu. Pozbądź się bibelotów, niepotrzebnych ozdób - wszystkiego, na czym z łatwością kurz się gromadzi.

Dobre rady - takich nigdy za wiele!

Poznałaś już regułę czystości, która powinna być zachowywana zarówno przy praniu, jak i sprzątaniu w otoczeniu alergika. Pora na przypomnienie o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Chłód i suchość - tego roztocza nie lubią, nie stosuj zatem nawilżaczy powietrza, nie susz prania w ogólnodostępnych pomieszczeniach. No i jeszcze dość istotne - zaopatrz się w antyuczuleniowe środki czystości - proszki, płyny. Ostrożności nigdy za wiele!
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017
pixel