Masz alergię na tworzywa takie jak lateks i silikon? Gdzie występuje? Czego unikać?

2017-03-01
Masz alergię na tworzywa takie jak lateks i silikon? Gdzie występuje? Czego unikać?
Uczulający silikon?

silikonem mamy do czynienia niemalże wszędzie. Dzięki licznym posiadanym przez tę substancję właściwościom, stosuje się ją w wielu gałęziach przemysłowych, wśród których ta, która Ciebie może interesować w największym stopniu, to kosmetologia. To w tej materii możesz się spodziewać niepożądanych efektów po zastosowaniu kosmetyków zawierających elementy silikonu. Z jednej strony producenci gwarantują nawilżenie, wygładzenie skóry i nadanie włosom połysku, z drugiej istnieje jednak pewne ryzyko wystąpienia uczuleniowych reakcji po zetknięciu się z płynnymi wytworami silikonowymi. Spotkasz je w kremach, mydłach, antyperspirantach, samoopalaczach, kosmetykach do makijażu, czy pielęgnacji włosów. Dlatego najlepiej zaopatrywać się w 
kosmetyki hipoalergiczne, które skutecznie ochronią skórę przed możliwym zagrożeniem. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię na tę substancję, wczytuj się uważnie w etykiety opakowań i unikaj kupowania kosmetyków posiadających w składzie: płyn silikonowy, olej silikonowy, kompleks silikonowy. Szczególnym przypadkiem narażenia na kontakt z uczulającym silikonem jest decyzja o wszczepieniu implantów do piersi. Zazwyczaj przyjmują one formę silikonowych wkładów. Mimo że zasadniczo uważa się, że substancja ta nie uczula, to brak jest ostatecznego potwierdzenia w tej kwestii. Niekiedy mogą jednak wystąpić alergiczne objawy wskazujące na podrażnienie lub uczulenie. Zmiany pojawiają się na skórze. Warto przed tak ważną decyzją o inwazyjnym charakterze, zapobiec możliwym komplikacjom w tym zakresie i uprzednio zrobić wszelkie niezbędne testy diagnostyczne.



Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Lateks - uczula czy nie? 

Po lateks sięgają producenci przemysłu gumowego. Dlatego to naturalny element klejów, rękawic, smoczków, prezerwatyw. Najprościej spotkać uczuloną na lateks osobę w grupie pracujących przy wytwórstwie tego produktu lub w różnego rodzaju zakładach opieki medycznej (szpitale, kliniki dentystyczne, itp.) Objawy wskazujące na uczulenie są dość typowe, mogą pojawić się wykwity skórne w postaci pokrzywki, wysypki, obrzęku na twarzy, zaczerwienień, świądu, odruchu kichania. Zazwyczaj nie trzeba na nie długo czekać, bo występują od razu po zetknięciu z uczulającym elementem. W skrajnych przypadkach osoby uczulone doświadczają wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej jednak kończy się na łagodnym w przebiegu alergicznym wykwicie skórnym.

Co zrobić z uczulającym lateksem?

Podobnie, jak w przypadku innych alergii, tu również kluczowe jest unikanie produktów zawierających lateks w swoim składzie, np. rękawic lateksowych, prezerwatyw. Jeśli stwierdzasz u siebie dokuczliwe i nagminne występowanie uczuleniowych reakcji, warto byś pokusiła się o diagnostykę w tym zakresie. Koniecznie przeprowadź testy alergologiczne. Warto zadbać o umieszczenie informacji o zdiagnozowanej dolegliwości przy sobie. Takowa przyda się w razie wystąpienia zagrożenia życia, w sytuacji, kiedy nagle utracisz przytomność. Uchroni Cię to od dodatkowych problemów. Poinformowany o uczuleniu personel nie sięgnie po gumowe rękawice, czy inny sprzęt medyczny zawierający lateks (bandaże, plastry, opaski, wenflony, cewniki). 


Pokaż więcej wpisów z Marzec 2017
pixel