Masz alergię na substancje zapachowe? Na co zwrócić uwagę?

2016-08-24

 

Uczulające Cię substancje zapachowe?

Alergiczne reakcje w styczności z substancjami zapachowymi są stosunkowo łatwo rozpoznawalne. Uaktywnia się bowiem nadwrażliwość węchowa, pojawiają się trudności z oddychaniem, katar, wysypkowe wykwity skórne. Takie symptomy mogą uwidocznić się w kontakcie z jakąkolwiek substancją zapachową. Każdą uczuloną osobę może dotyczyć inny składnik. Warto w tym względzie uważać na bardzo często niezgodny z prawdą zapis na etykiecie jakiegoś specyfiku, informujący o jego rzekomej bezzapachowości. Często jest to jedynie trik marketingowy, za ową bezzapachowością kryje się maskowanie jakiejś woni.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


W czym uczulające zapachy?

Z pozoru wydawać by się mogło, iż takie substancje mogą dotyczyć jedynie perfum, mydeł, kosmetyków. Nie wyczerpuje to jednak tego wątku. Alergeny mogą stanowić elementy wszelkiego rodzaju środków użytkowanych na co dzień w Twoim domu. Uczulają także kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki kolorowe, farby, proszki do prania, płyny do naczyń, detergenty do czyszczenia wanien, pryszniców, toalet. Biorąc się za pranie, warto byś zawsze sięgała po hipoalergiczny proszek do prania, ustrzeże Cię to przed wystąpieniem niepożądanych uczuleniowych objawów. Podobnie postępuj przy doprowadzaniu do porządku łazienki, kuchni, różnego rodzaju sprzętów domowych. Wybieraj środki ochronne, przeznaczone dla osób z tego typu nadwrażliwością. Nie podrażniają one układu oddechowego i są bezzapachowe. Przydadzą się także nawilżane chusteczki hipoalergiczne. Możesz po nie sięgnąć w przypadku nagłego zabrudzenia swojego ciała, bez konieczności użycia mydła czy kosmetyku.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku innego typu alergii, unikać jak ognia środków zawierających uczulające Cię składniki. Minimalizuj ryzyko kontaktu z perfumowanymi specyfikami, wybieraj te, które są naturalne i bezzapachowe. Pamiętaj o uważnym czytaniu etykiet kosmetyków i detergentów, które zakupujesz. Ich producenci są zobowiązani dyrektywą Unii Europejskiej do umieszczania składu na opakowaniu lub w treści ulotki, w kolejności od składnika występującego w największej ilości do tego obecnego choćby w śladowych ilościach. Zazwyczaj na końcu listy znajdują się interesujące Ciebie substancje zapachowe. Jeśli ich pozycja jest niebezpiecznie wysoka, powinno to wzmożyć Twoją czujność. Znaczy to bowiem, że jest ich nadzwyczaj dużo w danym specyfiku, co dla Ciebie oznacza większe ryzyko wystąpienia alergicznej reakcji.

Domowe poradnictwo - podstawowe reguły, o których warto pamiętać

Ten typ alergii jak każdy inny wymaga od domowników dbałości o czystość. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, niedoprowadzanie do pojawienia się wilgoci, niezatrzymywanie jakichkolwiek zapachów. Jeśli lubujesz się w ubogacaniu powietrza w domu olejkami eterycznymi, kadzidełkami, to niestety tego również powinnaś się wystrzegać. Zamiast wszelkiej maści odświeżaczy powietrza, żelów odświeżających, stosuj naturalny sposób wymiany powietrza w pomieszczeniach i zwyczajnie je wietrz! Podobnie postępuj w przypadku chęci maskowania jakiegoś zapachu w domu. Nie zastępuj go wonią dezodorantu, tylko otwórz okno. Zawsze lepiej postawić na usuwanie źródła przykrych lub niepożądanych zapachów niż przykrywanie go innym, na który dodatkowo Ty możesz alergicznie zareagować.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel