Masz alergię na konserwanty? Czego należy unikać?

2016-09-28

Obserwujesz u siebie nadwrażliwość w reagowaniu na jedzenie i nie wiesz, czego właściwie ona dotyczy? Warto przeprowadzić diagnostykę w tym zakresie. Niekiedy przeprowadzenie testów doprowadzi do wniosku, że uczulają Cię substancje konserwujące, znajdujące się np. w jedzeniu. Niełatwe wyzwanie przed Tobą. Konieczne będzie nazwanie ich po imieniu, a w następstwie restrykcyjne unikanie!

Jakie substancje konserwujące uczulają?

Jeśli usłyszałaś, że to substancje konserwujące Cię uczulają, to możesz poczuć się wyróżniona! Ten typ alergii spotyka się bowiem raczej rzadko. Najczęstsze objawy nie różnią się od tych znamiennych dla każdego rodzaju atopii - wystąpić mogą zarówno wypryski skórne, pokrzywka, zaczerwienienie, ale także dolegliwości bezpośrednio związane ze spożyciem nietolerowanego jedzenia, takie jak zatrucie pokarmowe, biegunka, odruchy wymiotne, ból brzucha. Przydatne będą hipoalargiczne chusteczki nawilżające w przypadku wystąpienia nagłej reakcji uczuleniowej. Warto zatem przyjrzeć się dodatkom do żywności i napojów, które skutecznie mogą zatruwać Ci życie dosłownie i w przenośni. Na tej liście znajdą się benzoesany, azotany, azotyny, siarczki.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

W jakich produktach spodziewać się substancji konserwujących?

Na benzoesany możesz się natknąć w wielu rodzajach pożywienia. Bywają częstą składową miodów, bananów, pieczywa, tłuszczy, olejów, ciast, słodyczy, sosów. W przypadku spożycia produktów zawierających tego typu substancje, reakcje alergiczne występują rzadko, ale ich pojawienie się nie jest wykluczone. Inną grupą substancji konserwujących, posiadającą liczną reprezentację w składzie pożywienia, są siarczki. Bywają uzupełnieniem niektórych napojów (wino, piwo), ale także rozmaitych ulepszaczy jedzenie - występują jako dodatki do pieczywa, herbaty, dżemów, galaretek, konserw, koncentratów, suszonych owoców, soków owocowych. Spożycie produktów zawierających ten typ związków chemicznych, może spowodować wysypkę, duszności, ból głowy, brzucha, biegunkę u osób ich nietolerujących. Azotany z kolei najczęściej stosuje się podczas peklowania mięsa. Pamiętajmy, że konserwanty mogą znajdować się również w kosmetykach i środkach czystości, dlatego należy wybierać hipoalergiczne kosmetyki z dokładnie przebadanym składem oraz hipoalergiczne środki czystości.


Współczesne jedzenie - jesteśmy skazani na konserwanty

Konserwowanie żywności to zdecydowanie pomysł współczesnych nam producentów. Obecnie kluczowe jest, by dany produkt był jak najdłużej zdatny do spożycia i do końca zachowywał atrakcyjną formę. Niezbędne ku temu jest właśnie szpikowanie żywności związkami chemicznymi, które to zapewniają. Wszystko odbywa się zgodnie z przyjętymi normami, jednakże kumulowanie takich substancji w organizmie może skutkować wystąpieniem reakcji alergicznych. Dlatego ważne jest uważne czytanie etykiet na opakowaniach produktów. Rozpoznanie uczulającej substancji konserwującej powinno być dla Ciebie najważniejsze. Posiadają one swoje symboliczne odpowiedniki na etykietach - znajdują się na "Liście E", obejmującej swym zakresem numery od E100 do E299. Należy pamiętać, że nie tylko jedzenie może być powodem do występowania reakcji alergicznych z powodu substancji konserwujących. Takowe znajdują się także w kosmetykach. I znów pomoże znajomość i ich rozpoznanie na etykietach lub ulotkach. 


Alergia na konserwanty - co z tym zrobić?

Zdiagnozowałaś już, co stoi za Twoimi dolegliwościami, to teraz czas na eliminację tych substancji z codziennej diety. Niełatwe zadanie w związku z tym, że są one obecne właściwie w każdym rodzaju żywności. Niemniej, jeśli odczuwane dolegliwości są bardzo uciążliwe, to z pewnością chętnie się go podejmiesz. Równocześnie, warto poddać się odczulaniu. Taka terapia po kilku latach może przynieść spodziewany efekt w postaci obojętnego reagowania na dotychczasowe alergeny. W codziennym żywieniu lepiej postawić na naturalne metody konserwowania żywności, takie jak wekowanie, suszenie, marynowanie. Bezkonkurencyjne jednak zawsze pozostanie spożywanie świeżego pożywienia, bo to w nim znajdziesz najwięcej witamin, minerałów, odżywczych enzymów.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel