Łóżko alergika - co trzeba wiedzieć?

2016-10-26
Łóżko alergika - co trzeba wiedzieć?

Dlaczego łóżko jest ważne?


Bo to idealne siedzisko dla roztoczy, kurzu, bakterii - sprzymierzeńców alergii Twojego dziecka. Musisz zadbać, by było zawsze czyste, pościel często zmieniana, aby stale zachowywać jej świeżość. Roztocza są bardzo trudne zarówno do wyplenienia, jak i do dostrzeżenia gołym okiem. Szczególnie upodobały sobie okres wiosenno-letni, z dużą intensywnością pojawiają się pomiędzy majem i październikiem. Lubują się w naskórku, którego utratę u człowieka w ciągu jednej nocy szacuje się na ok. 1,5 g. Lokują się w łóżku i w powietrzu. Dla Ciebie rzecz niezauważalna, dla roztoczy doskonałe otoczenie do przeżycia. A jak już się znajdą w łóżku Twojego dziecka, które boryka się z alergią, to nie zazna ono spokoju. Pojawi się drażliwy kaszel, odczucie suchości, podrażnienie skóry, zapalenie spojówek. Toksyczna i niebezpieczna dla zdrowia, a zarazem silnie uczulająca jest guanina, substancja znajdująca się w odchodach roztoczy.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Jak wyprać łóżko?

Na pewno chcesz zapewnić swemu dziecku spokojny sen. Pierwszą kwestią, o którą powinnaś zadbać jest czystość. Częste zmiany pościeli to w tym przypadku konieczność. Czeka Cię dezynfekcja łóżka. Pierwszym krokiem, który powinnaś poczynić, to dokładnie oczyścić materac, kołdrę, poduszki, na których sypia dziecko. Uprać je możesz zarówno w warunkach domowych, warto sięgnąć wówczas po jakiś specjalistyczny środek piorący polecany alergikom. Powinny to być proszki do prania hipoalergiczne lub płyny do prania i płyny do płukania hipoalergiczne.
 Jeśli nie dowierzasz skuteczności prania bez zewnętrznej pomocy, zawsze możesz się po nią udać. Pracownicy pralni są przygotowywani w zakresie świadczenia takich usług dla alergików. Na pewno również posłużą się odpowiednim detergentem, który wytoczy walkę alergenom, czyhającym na stworzenie im sprzyjających warunków do namnażania. Zakazane w tym przypadku jest korzystanie z krochmalu do pościeli, z którym roztocza również sympatyzują. 

Jaką kołdrę wybrać? 

Dbałość o dokładne czyszczenie łóżka to podstawowa sprawa. Równie ważne jest jednak wybranie właściwej kołdry i pościeli. Kołdra z materiału syntetycznego oprócz poważnego mankamentu - braku swobodnego przepuszczania powietrza, ma też inny. Jej wybór nakazuje częste pranie w wysokich temperaturach. Najodpowiedniejsza w przypadku alergików będzie kołdra z jedwabiu, która dzięki swoim hipoalergicznym włóknom blokuje występowanie reakcji uczuleniowych. Innym działaniem profilaktycznym, które warto podjąć, jest stosowanie specjalistycznych detergentów do spryskiwania materiału, na którym śpi alergik.

Następny krok - pościel! 

Jeśli chodzi o poszwę, to warto sięgnąć po pościel z mikrofazy. Oprócz komfortu, który zapewni swoją lekkością i delikatną fakturą, spełnia także funkcje ochronne. Pozwala ciału oddychać, zapewnia cyrkulację powietrza, a z drugiej strony uniemożliwia roztoczom przedostanie się przez jej materiał. Jeśli nie zaopatrzyłaś się jeszcze w odpowiednią kołdrę czy pościel, możesz wykorzystać te, które posiadasz w domu. Stosowna będzie także pościel z czystej bawełny, którą należy prać w wysokiej temperaturze - co najmniej 60 stopni. Na rynku są także dostępne takie produkty jak: pościele i poszewki antyalergiczne. Warto się zapoznać z ofertą sprzedażową w tym zakresie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixel