Jakich środków czystości używać, by mieć dom bez alergii?

2017-01-31
Jakich środków czystości używać, by mieć dom bez alergii?
Dom z alergikiem bez alergii? Czy to możliwe?

Jeśli członkowi Twojej rodziny zdiagnozowano alergię, to niestety faktom nie zaprzeczysz. Możesz jednak zrobić bardzo dużo w celu ułatwienia mu funkcjonowania w domu, minimalizując objawy orzeczonej nadwrażliwości, a najlepiej zapobiegając ich występowaniu. Najważniejsza w tej batalii jest czystość! I to jej warto poświęcić największą uwagę. Do swoich czynności codziennych powinnaś na dobre zapisać pranie, sprzątnie, odkurzanie, czyszczenie... Brzmi złowieszczo? Możesz sobie pomóc dzięki wykorzystaniu odpowiednich środków czystości. Zatem do dzieła! 


Bezpieczne kosmetyki w supercenach!

Czystość - po jakie środki sięgnąć, by ją zapewnić?

Dom alergika, czyli... zakasane rękawy. To już wiesz. Zatem czas na odkurzanie! Kurz, roztocza, czyli unoszące się w powietrzu różnego rodzaju drobnoustroje, to bynajmniej nie są sprzymierzeńcy otoczenia alergika. Zadaniem Twoim i pozostałych mieszkańców jest zadbanie o to, by nie osiadał i nie rozprzestrzeniał się. Równie istotne jest regularne odkurzanie. Najlepiej wykorzystać do tej czynności odkurzacz wyposażony w dodatkowy filtr wodny, który skutecznie chroni przed rozpylaniem i rozprowadzaniem kurzu w pomieszczeniu. Po odkurzeniu konieczne jest umycie sprzętu i wymiana wody, co może być nieco uciążliwe, ale dla spodziewanego efektu warto ten trud podjąć. To jednak nie wszystko. Dalej czeka Cię pranie. I tu również konieczna jest regularność i duża częstotliwość. Szczególnie w przypadku pościeli alergika - to tu z dużym upodobaniem zagnieżdżają się uczulające szkodniki, próbując odebrać komfort spokojnego wypoczynku poprzez pojawienie się takich dolegliwości jak kaszel, duszności. Prać powinnaś tylko w płynie lub 
proszku hipoalergicznym, zapewniającym dodatkową ochronę osobom o stwierdzonej nadwrażliwości.

Na co zwracać uwagę?

Przy ścieraniu kurzu warto zaopatrzyć się w ściereczkę z mikrofibry, usuwa ona brud, nie unosząc go, jak to się dzieje w przypadku różnego rodzaju szczotek. Wystarczy, że namoczysz ściereczkę w zwykłej wodzie. Raz na sześć miesięcy dobrze jest użyć specjalnego płynu na kurz i roztocza. Przy dokonywaniu zakupu detergentów, powinnaś nabrać dobrego nawyku czytania etykiet. Rozpoznanie składników występujących w danym środku czystości pozwoli Ci na ochronę przed niepożądanymi alergenami. Pewną niedogodnością, na którą powinnaś się zgodzić przy zakupach, jest wybieranie detergentów dla alergików, posiadaczy skóry atopowej czy nadwrażliwości skórnej. Nie podrażniają, nie powodują wyprysków, odruchu kaszlu. Niewiele większa cena takich specyfików, a zapewnienie komfortu bezcenne. Niemało bowiem środków czyszczących zawiera w swoim składzie chlor, który może przyczynić się do zatruć wziewnych. Szczególnie ich dużo w specyfikach używanych do czyszczenia toalet, zlewów, wanien. Wydzielanie się chloru i chlorowodoru może zadziałać drażniąco na drogi oddechowe i uaktywnić uczuleniowe reakcje. Dobrym wyborem będą dedykowane alergikom wszelkiego typu płyny antybakteryjne. Unikaj toksycznych detergentów, a także mieszania różnego rodzaju środków - połączenie dwóch nieszkodliwych specyfików może poskutkować zaserwowaniem bardzo niebezpiecznej dla alergika mikstury! Bardzo prostym, domowym zamiennikiem środków czystości, może być woda z octem, którą możesz umyć zarówno okna, nie pozostawiając smug, jak i odkamienić baterie w zlewie czy prysznicu. 
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixel