Jak wybrać pieluchy?

2017-01-04
Jedno- czy wielorazowe?


Na pewno wiesz, że wybór pieluszek dla maleństwa jest bardzo ważny – przecież najmłodsze pociechy spędzają w nich niemal całą dobę. Znaczenie ma nie tylko rodzaj, ale i rozmiar pieluch – decyzja może przysporzyć trudności. 

Co prawda, dziś pieluchy wielorazowe w ogóle nie przypominają dawnej tetry. Mimo to wiele świeżo upieczonych mam wybiera pieluszki jednorazowe, które ułatwiają życie rodzicom i są postrzegane jako praktyczniejsze. Zwolennicy pieluch wielorazowych podkreślają, że to produkty równie chłonne i szczelne jak jednorazowe, przy tym wykonane z tkanin naturalnych. Nie szkodzą zatem delikatnej skórze maleństw, znakomicie przepuszczając powietrze i nie zanieczyszczając środowiska. Dzięki systemowi zapięć można swobodnie regulować ich rozmiar. Ale nowoczesne „jednorazówki” w żadnym punkcie nie ustępują pieluchom wielorazowym, a do tego nie trzeba ich prać.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Budowa pieluszki – ważny szczegół


Na rynku znajdziesz mnóstwo pieluch jednorazowych, które na pierwszy rzut oka różni jedynie cena. Jednak to tylko pozory – opakowania kryją w sobie zdecydowanie inne artykuły. Na co zatem powinnaś zwracać uwagę? Znaczenie ma wkład i tzw. superabsorbent, a więc substancja, która wiąże wilgoć. Od ich rodzaju zależy, czy pupa maluszka pozostanie sucha i odizolowana od moczu

Zewnętrzna warstwa pieluch to również istotny element – powinna być wykonana z materiałów, które pozwalają skórze oddychać i zapobiegają odparzeniom czy podrażnieniom. Z drugiej strony wykorzystywane materiały muszą zapewnić doskonałą szczelność, by mocz nie wydostał się na zewnątrz.

Wkład decyduje przede wszystkim o stopniu chłonności. Co ciekawe, niektóre pieluchy potrafią wchłaniać zarówno mocz, jak i pewną ilość kału, który w przypadku najmłodszych pociech ma luźną konsystencję.

Jak sprawdzić zdolność pieluchy do wchłaniania płynu? Nic trudnego – kup kilka produktów różnych marek i polej je wodą (ok. pół szklanki na jedną pieluchę). Przyjrzyj się, w która pieluszkę płyn wsiąka najszybciej, a potem przyłóż kawałek papierowego ręcznika – przy produktach wysokiej jakości papier nie nasiąka wilgocią. 


Przyjazne środowisku i wrażliwej skórze


Niektóre pieluszki mogą podrażniać wrażliwą skórę niemowlęcia, a nawet wywołać uczulenie. Jak temu zapobiec? Postaw na 
jednorazowe pieluchy hipoalergiczne, które wyróżniają się miękkością i pozwalają skórze swobodnie oddychać – na całej powierzchni. Wykonane są z materiałów pozbawionych jakichkolwiek substancji alergizujących, jak  wybielacze, chlor, czy perfumy. Są bardzo cienkie i – co szczególnie ważne – idealnie dopasowują się do ciała. Dzięki elastycznym elementom (bokom i części pleców) minimalizują ryzyko przecieku. Superabsorbent i system TopDry stanowią gwarancję doskonale suchej powierzchni i szybkiego wchłaniania. Nie zawierają żadnych chemicznych substancji sklasyfikowanych jako szkodliwe dla zdrowia i środowiska.

Współcześni rodzice zwracają uwagę na ekologię i coraz częściej sięgają po produkty przyjazne środowisku. W ten sposób troszczą się o Ziemię – miejsce życia ich dzieci, wnuków i prawnuków. 

Szacuje się, że jeden maluch, nim samodzielnie siądzie na nocniczek, zużywa ok. 1,5 tony pieluszek! Wiele z nich rozkłada się bardzo powoli – niektórym zajmuje to cale stulecia. Tymczasem, zdaniem naukowców, dwutlenek węgla i metan lub siarkowodór, które są wydzielane w procesach rozkładu, ponoszą winę za efekt cieplarniany.


Pieluchy biodegradowalne


Jeśli jesteś „eko-mamą”, która nie wyobraża sobie dnia bez pieluszek jednorazowych, postaw na 
pieluchy biodegradowalne. Ich rozkład przebiega znacznie szybciej, a przy tym są przyjazne dla wrażliwiej skóry malucha. Możesz nabyć najwyższej jakości pieluchy jednorazowe, które są biodegradowalne aż w 65 procentach. To również pieluszki hipoalergiczne, poza tym wolne od GMO i zaopatrzone w specjalny system zamknięć (na rzepy). 

Jak wybrać właściwy rozmiar pieluszki? Kieruj się przede wszystkim wagą Twojej pociechy. Zwykle „jedynki” przeznaczone są dla noworodków o wadze od 2 do 5 kilogramów, a „szóstki” dla dzieci do 30 kilogramów. Jednak należy sprawdzić szczegółowe informacje, które producenci zamieszczają na opakowaniach, ponieważ mogą wystąpić pewne różnice. 
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017
pixel