Domowe sposoby na łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry
AZS dokucza w chłodne miesiące
Atopowe zapalenie skóry (AZS) najbardziej dokucza jesienią i zimą. W chłodne miesiące częściej zostajesz w domu czy biurze, zwykle dobrze ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Jesień to również czas zmian i sytuacji stresowych. Po urlopie i wakacyjnym odpoczynku musisz wrócić do pracy, wyprawić dzieci do nowej szkoły, zacząć rok akademicki… Suche powietrze w pomieszczeniach i napięcie nerwowe to czynniki, które nasilają dolegliwości.
Kiedy za oknem mróz, pewnie rzadziej wietrzysz mieszkanie – w pokojach unoszą się drobiny kurzu, a pranie suszone w łazience sprzyja rozwojowi pleśni. Wrażliwa skóra nie umie poradzić sobie z tymi wyzwaniami. Gdy nadchodzi wiosna, dołączają kolejne problemy – pylą drzewa, a na dworze jesteś narażona na duże wahania temperatury. Ranki bywają mroźne, ale w ciągu dnia słońce potrafi już przypiec, więc łatwo można doprowadzić do przegrzania organizmu.
Atopowe zapalenie skóry – choroba dziedziczna
AZS przekazuje się w genach. Dziecko, którego oboje rodzice cierpią na atopowe zapalenie skóry, odziedziczy chorobę z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 70 procent. Schorzenie wiąże się z zaburzeniami na tle immunologicznym oraz w obrębie układu nerwowego, jednak u jego podstaw leżą przede wszystkim tzw. swoiste cechy skóry atopowej: skłonnej do rogowaceń, podatnej na przesuszanie i swędzenie. Początkowe objawy uczulenia obserwuje się już u maluchów między 3. a 6. miesiącem życia. U niektórych dzieci problem ustępuje z wiekiem, ale część małych pacjentów będzie zmagać się z nim do końca życia.
Zdarza się, że dolegliwości związane ze skórą atopową nie dają o sobie znać miesiącami, zwykle pojawiają się ponownie pod wpływem jakiegoś bodźca. Symptomy nasila wiele czynników, w tym zanieczyszczenie środowiska, alergeny wziewne i pokarmowe.
Atopowe zapalenie skóry – domowe sposoby
Objawy atopowego zapalenia skóry złagodzisz dzięki właściwej pielęgnacji. Zaopatrz się w specjalne hipoalergiczne kosmetyki dedykowane skórze bardzo delikatnej, skłonnej do podrażnień. Sprawdź, czy zostały przebadane dermatologicznie. Profesjonalne preparaty nie zawierają składników, które mogłyby podrażnić wrażliwą skórę. Kosmetyki pomogą przywrócić Twojej skórze wilgotność i odpowiednie natłuszczenie oraz zapobiegną nadmiernej utracie wody. Ukoją też świąd i złagodzą zaczerwienienia.
Zadbaj o właściwą odzież: przewiewną, działającą kojąco w kontakcie z wrażliwą skórą, która ma właściwości antybakteryjne i potrafi absorbować wilgoć. W Twojej szafie powinno znaleźć się miejsce dla tzw. odzieży barierowej. Może ona być np. w postaci hipoalergicznych legginsów lub innych części leczniczej garderoby, np. hipoalergicznej koszulki z długim rękawem, które dzięki specjalnym włóknom istotnie łagodzą objawy AZS – ich skuteczność udowodniono klinicznie Tę dyskretną odzież możesz z powodzeniem nosić pod wierzchnie ubranie codzienne – dzięki nim bez trudu przetrwasz długi dzień w biurze, wiosenne wahania temperatur lub zjesz kolację w klimatyzowanej restauracji.
Jak dbać o siebie przy AZS?
Unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie. Wieczorem weź szybki, letni prysznic używając żelu do mycia skóry atopowej, a po nim starannie i bardzo delikatnie osusz ciało. Po kąpieli sięgnij po natłuszczający lub nawilżający kosmetyk do skóry wrażliwej. Ulgę swędzącej skórze przyniosą chłodne okłady i leki przeciwalergiczne. W swoim otoczeniu domowym używaj wyłącznie hipoalergicznych środków czystości oraz hipoalergicznych proszków do prania i płynów do płukania z rzetelnie podanym składem przez producenta.
Nie doprowadzaj do przegrzania organizmu – zimą ubieraj się na cebulkę, byś mogła coś szybko z siebie zdjąć. Nie noś garderoby wełnianej. Często i systematycznie wietrz pomieszczenia (również w bardzo chłodne dni). Jak najbardziej ogranicz kontakt z alergenami. Walcz z kurzem, staraj się utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę w mieszkaniu – nie wyższą niż 20 st. C.
Próbuj panować nad stresem i stosuj właściwą dietę (eliminacyjną i antyhistaminową). W Twoim codziennym menu powinny znaleźć się nienasycone kwasy tłuszczowe, które pielęgnują skórę atopową od wewnątrz.