Czym jest alergia krzyżowa? Czy można jej uniknąć?

2017-06-28
Czym jest alergia krzyżowa? Czy można jej uniknąć?
Alergia krzyżowa – co to takiego?


Objawy alergii krzyżowej w większości przypadków obserwuje się w porze wiosenno-letniej, kiedy trwa okres najintensywniejszego pylenia roślin. Na co powinnaś zwrócić uwagę w takiej sytuacji? Sprawdź, czy dolegliwości pojawiają się po kontakcie z różnorodnymi alergenami – wziewnymi i pokarmowymi. Zwykle dochodzi do reakcji pomiędzy pyłkami roślin a substancjami pokarmowymi – najczęściej zawartymi w owocach i warzywach. 

Jak dochodzi do rozwoju alergii krzyżowej? Gdy do Twojego organizmu przedostaną się dwa różne czynniki uczulające, czasem układ odpornościowy jest zdezorientowany, ponieważ nie może rozpoznać różnic w ich budowie. Prowadzi to produkcji przeciwciał, które atakują nie tylko pierwszy alergen, ale zaczynają też w ten sam sposób walczyć z drugim. Dlatego np. pacjenci uczuleni na pyłki brzozy w pewnym momencie ze zdumieniem odkrywają, że objawy uczulenia występują, gdy zjedzą jabłko. 

Dolegliwości związane z alergią krzyżową mogą pojawiać się ze strony różnych układów, np. układu oddechowego, pokarmowego, czasem występują objawy skórne, rzadziej rozwijają się objawy ogólnoustrojowe


Objawy alergii krzyżowej


Co zatem może Ci doskwierać? Często pacjenci z alergią krzyżową skarżą się na katar (wodnistą wydzielinę z nosa) połączony z napadami kichania, czasem rozwija się zapalenie spojówek, kaszel, uczucie drapania i swędzenia w gardle, a nawet duszność z towarzyszącym jej charakterystycznym świstem wdechowym. 

Osobom z alergią krzyżową nierzadko dokuczają objawy skórne, jak rumień, wysypka, pokrzywka. Zdarza się, że pacjenci z AZS (atopowym zapaleniem skóry) dostrzegają zaostrzenie objawów choroby. 

Do dolegliwości ze strony układu pokarmowego należą np. objawy zespołu alergii jamy ustnej – a więc mrowienia okolic warg, jamy ustnej, a także gardła; zdarza się, że usta i jamę ustną obejmuje obrzęk, a na skórze pojawia się pokrzywka kontaktowa. Poza tym możesz cierpieć z powodu bólu brzucha – rozlanego lub o charakterze kolki, mdłości, torsji, biegunek, zaparć. U maluchów obserwuje się wzmożone ulewanie się, krew lub śluz w stolcu i problemy z przyrostem wagi. 

Do objawów ogólnych alergii krzyżowej zalicza się anafilaksję, obrzęk naczynioruchowy – czyli niebolesne zmiany na twarzy, kończynach, w pobliżu stawów, czasem obrzęki rozwijają się w obrębie błony śluzowej układu pokarmowego, a groźniejsze zajmują śluzówkę dróg oddechowych. Jeśli drogi oddechowe zostaną mocno zwężone, stan staje się bardzo niebezpieczny. 


Alergeny reagujące krzyżowo 


Najczęściej dochodzi do reakcji krzyżowych między następującymi czynnikami uczulającymi:

- lateksem a bananami, kiwi, awokado, kasztanami jadalnymi;
- sierścią kota a wieprzowiną;
- kurzem (roztoczami kurzu domowego) a skorupiakami (jak krewetki);
- pierzem a białkiem jajka kurzego;
- pyłkami leszczyny a orzechami, kasztanami.

Poza tym pyłki traw „lubią” reagować z cytrusami, pyłki brzozy z różnymi owocami i warzywami (np. selerem), a jad pszczół z jadem szerszeni lub os. 


Jak unikać alergii krzyżowej? Jak ją leczyć?


Wiadomo, że najskuteczniejszym sposobem na alergię jest unikanie alergenu – w tym przypadku nie jest inaczej. Dlatego leczenie alergii krzyżowej często obejmuje tzw. dietę eliminacyjną. W okresie pylenia traw roślin należy zatem powstrzymać się od spożywania produktów, które mogą doprowadzić do reakcji krzyżowej. 

Zatroszcz się o siebie lub bliskich z alergią krzyżową i stwórz optymalne warunki w domu, które nie będą sprzyjały rozwojowi reakcji uczuleniowej. Pozbądź się koców, kotar i zasłon, które mogą gromadzić kurz. Mieszkanie alergików warto jak najczęściej sprzątać – najlepiej korzystać z 
hipoalergicznych środków czystości. Co poza tym? Poduszki i kołdry z pierza zamień na pościel antyalergiczną. Jeśli opiekujesz się kotem – zadbaj o jego staranną pielęgnację. Pupil powinien być często kąpany w specjalnych szamponach, a nadmiar jego sierści trzeba usuwać przy pomocy szczotki, po czym można jeszcze zastosować płyn oczyszczający z alergenów. 

Pamiętaj: nie zaniedbuj konsultacji z lekarzem, który fachowo oceni objawy alergii i – jeśli to konieczne – zaleci właściwe leki przeciwalergiczne. 
Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
pixel