Czy kolorowe tkaniny mogą być bezpieczne? Co gwarantuje certyfikat Oeko – Tex Standard?

2017-05-17
Czy kolorowe tkaniny mogą być bezpieczne? Co gwarantuje certyfikat Oeko – Tex Standard?
Dlaczego barwniki do tkanin mogą okazać się zagrożeniem dla zdrowia?

Nie każdy barwnik używany do koloryzacji tekstyliów jest szkodliwy. Niestety, barwniki niskiej jakości mogą być słabo związane z materiałem i przedostawać się do organizmu. Niektóre z nich przejawiają natomiast działanie alergizujące, a nawet rakotwórcze (posądzane o to są np. barwniki azowe). Warto wiedzieć, że ryzyko wzrasta w przypadku noszenia ubrań ciasno przylegających do skóry. Ponadto szkodliwe barwniki częściej występują w ubraniach syntetycznych, farbowanych substancjami rozpuszczalnymi w wodzie. Jak można się uchronić przed szkodliwymi pigmentami? 


Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!



Certyfikat Oeko-Tex - o czym świadczy? 

Mówiąc o syntetycznych ubraniach czy barwnikach tkanin nie sposób nie wspomnieć o Oeko-Tex, a dokładnie Oeko-Tex Standard 100. Odzież lub inne wyroby z tekstyliów, np. 
zabawki dla dzieci, które posiadają ten certyfikat, zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia konsumentów. Oznacza to, że tkanina nie zawiera (lub ma maksymalnie ograniczoną zawartość) substancji zakazanych lub uznanych za szkodliwe, czego przykładami mogą być chemiczne barwniki oraz nikiel, ołów, formaldehyd lub chrom. Ubrania z certyfikatem są szczególnie pożądane przez osoby nadwrażliwe na dodatki do tkanin, ponadto polecane są dzieciom, aby ich delikatna skóra nie była narażona na kontakt z substancjami, które mogą okazać się toksyczne. Testy ubranek czy akcesoriów dla dzieci (maty, kocyki dziecięce) są bardziej restrykcyjne niż te dotyczące tkanin użytkowanych przez dorosłych czy przeznaczonych na użytek domowy. Producent, który zadbał o bezpieczeństwo swoich wyrobów, oznacza je certyfikatem "Tekstylia Godne Zaufania według Oeko-Tex Standard 100". 

Jak jeszcze ograniczyć ekspozycję na działanie szkodliwych barwników? 

Oprócz wybierania tekstyliów, które spełniają standardy bezpieczeństwa i są oznaczone na przykład certyfikatem Oeko-Tex, możesz także na inne sposoby ograniczyć ryzyko kontaktu ze szkodliwymi barwnikami. 

Zasadą numer jeden powinno być pranie nowych ubrań, najlepiej w 
proszku do prania polecanym alergikom. Możesz wyprać nową rzecz nawet dwukrotnie, w ten sposób wypłuczesz część lub większość chemikaliów, użytych do produkcji tkaniny, a przy okazji pozbędziesz się zarazków, które często bytują na wielokrotnie przymierzanych ubraniach. 

Nie kupuj rzeczy, na których metce jest informacja, że mogą farbować w praniu, gdyż oznacza to, że użyty barwnik jest słaby. Jeżeli masz ubranie, które pomimo prania wciąż farbuje
, nie ubieraj go bezpośrednio na nagie ciało, pod spodem możesz mieć antyalergiczny top, koszulkę (lub legginsy, w zależności od tego, jaka to część garderoby). 

Unikaj wąskich, przylegających do skóry ubrań, ponieważ skóra w nich szybciej się poci, a pot "wypłukuje" z odzieży barwniki, które następnie mogą przenikać przez skórę. Jeżeli natomiast planujesz zakupić obcisłe ubranie, postaraj się, aby było w neutralnym kolorze i najlepiej - uszyte z bawełny. Ponadto postaraj się ogólnie unikać kupowania rzeczy o mocnej, jaskrawej barwie. 

Bywa, że producenci tekstyliów nie są uczciwi wobec klientów i stosują szkodliwe, niskiej jakości substancje. Jednak zachowanie ostrożności, w tym ścisła higiena i czytanie metek to proste działania, które mogą w znacznym stopniu uchronić nas przed kontaktem z alergenami. 
Pokaż więcej wpisów z Maj 2017
pixel