Certyfikaty kosmetyczne. Czy warto wybierać produkty certyfikowane?

2017-04-12
Certyfikaty kosmetyczne. Czy warto wybierać produkty certyfikowane?
Kosmetyki naturalne z certyfikatem

Istnieje dosyć długa lista organizacji, które zajmują się przyznawanie certyfikatów kosmetycznych. Do najbardziej znanych należą:

Polskie Centrum Badań i Certyfikacji - przyznaje europejskie oznakowania ekologiczne EU Ecolabel oraz EKO. Certyfikaty te świadczą, że kosmetyki spełniają rygorystyczne wymagania krajowe i międzynarodowe. Znak ekologiczny EKO "Certyfikowane Produkty Naturalne" oznacza, że produkt nim oznaczony spełnia kryteria dotyczące ochrony środowiska, zdrowia, efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, a zawarte w nim składniki pochodzą z produkcji ekologicznej. EU Ecolabel - to oficjalne, europejskie wyróżnienie przyznawane produktom, które są przyjazne dla środowiska naturalnego oraz spełniają wysokie standardy jakościowe i zdrowotne. 

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Certyfikat BDIH, wydawany przez niemiecką organizację o tej samej nazwie, to znak ekologiczny, będący dowodem na użycie w procesie produkcji surowców naturalnych, pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych. Certyfikat ten poświadcza także, że w produktach nie znajdują się syntetyczne substancje zapachowe i barwiące, silikony czy parafiny. Co ważne, produktów ze znaczkiem BDIH nie testowano na zwierzętach.

Kosmetyki z certyfikatem ECOCERT nie zawierają surowców modyfikowanych genetycznie, nie były testowane na zwierzętach, nie mają w składzie syntetycznych dodatków barwiących i zapachowych, substancji pozyskiwanych na drodze destylacji ropy naftowej ani emulgatorów PEG. Jako konserwanty są dozwolone jedynie ściśle określone substancje: kwas benzoesowy, mrówkowy, sorbinowy, salicylowy plus ich sole. Certyfikowane kosmetyki naturalne to według kryteriów ECOCERT takie, które zawierają w składzie co najmniej 95% składników naturalnych. Kosmetyki naturalne i ekologiczne to natomiast takie, które mają w składzie minimum 95% komponentów pochodzenia naturalnego, a ponadto przynajmniej 50% z nich pochodzi z upraw ekologicznych. 

Certyfikat kosmetyczny COSMEBIO oznacza, że każdy 
pielęgnacyjny produkt kosmetyczny jest bezpieczny dla użytkownika oraz dla środowiska naturalnego. Posługujący się tym oznakowaniem producenci kosmetyków naturalnych zapewniają, że dostarczają ekologiczne i organiczne wyroby. 

- Certyfikat NaTrue klasyfikuje kosmetyki na trzech poziomach jakości, oznaczonych gwiazdkami. Jedna gwiazdka informuje, że produkty spełniają podstawowe wymagania dla składników naturalnych (w tym BDIH). Dwie gwiazdki to zapewnienie, że 70% składu kosmetyku to naturalne substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego z kontrolowanej produkcji lub zbiorów. Trzy gwiazdki świadczą o tym, że naturalne surowce organiczne stanowią 95% składu danego produktu. 

- Znak ekologiczny ICEA - mówi o tym, że produkt był kontrolowany na każdym etapie produkcji, jest bezpieczny, nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, szkodliwych substancji chemicznych czy stabilizatorów, jest wegański i nie był testowany na zwierzętach. Kosmetyki z certyfikatem ICEA muszą być bezpieczne dla alergików oraz osób obdarzonych wrażliwą skórą, nie mogą być także poddawane naświetlaniu radioaktywnemu. 

- Certyfikaty kosmetyków naturalnych ICADA świadczą o oparciu składu produktu na surowcach roślinnych z certyfikowanych upraw lub kwalifikowanych dzikich zbiorów, nie zawierają komponentów syntetycznych i modyfikowanych genetycznie, nie były testowane na zwierzętach i nie zawierają surowców pobranych z martwych zwierząt.

- Astma-Allergy Danmark to certyfikat będący ważną informacją dla alergików. Oznacza, że użycie 
kosmetyku z certyfikatem wiąże się z minimalnym ryzykiem wystąpienia alergii, produkt został przebadany pod względem toksykologicznym, nie zawiera substancji zapachowych, barwników i zbędnych dodatków. Alergicy mogą również szukać na opakowaniach produktów oznakowania Allergy Certified. 

- IHTK - charakterystyczny znaczek przedstawiający króliczka z ochraniającą go dłonią. Ważny szczególnie dla osób, dla których istotne jest przestrzeganie praw zwierząt. Mówi o tym, że w całym procesie produkcji nie były wykonywane testy na zwierzętach, a użyte surowce nie wymagały męczenia czy uśmiercania zwierząt. 

Czy certyfikaty kosmetyczne dają gwarancję, że produkt nie wywoła reakcji alergicznej i podrażnienia skóry?


Sprawdzam ofertę!

Najlepsi producenci kosmetyków, którym zależy na dostarczaniu produktów najwyższej jakości, ograniczają do minimum zawartość substancji o potencjalnie alergizującym czy szkodliwym dla zdrowia działaniu. Jednak żaden certyfikat nie zapewnia w stu procentach, że któryś z komponentów nie wywoła reakcji uczuleniowej albo podrażnienia. Substancje naturalne także mogą uczulać i należy wziąć to pod uwagę. Przed zastosowaniem nowego kosmetyku warto wykonać próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry. Jak jeszcze sprawdzić, czy dany kosmetyk na pewno jest naturalny i bezpieczny? Bez względu na to, czy masz alergię, czy zwyczajnie zależy Ci na używaniu produktów ekologicznych, przed dokonaniem zakupu przeczytaj skład. Każdy producent kosmetyków, jest prawnie zobowiązany do wypisania wszystkich składników, rozpoczynając od tych, które występują w największej ilości aż do tych, których jest najmniej. 

Zwróć uwagę na INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) - pod tym pojęciem kryje się lista międzynarodowych składników, która może być dla Ciebie ważnym sygnałem, że znajduje się wśród nich niepożądany komponent. Składniki pochodzące z certyfikowanych upraw biologicznych czy kontrolowanych "dzikich" zbiorów są przeważnie oznaczane gwiazdką. 

Jakie substancje nie powinny znaleźć się w składzie 
dobrego kosmetyku hipoalergicznego? Na pewno unikaj: parabenów, ftalanów, PEG, PPG, sztucznych barwników i substancji zapachowych, silikonów, SLS, SLES, EDTA, BHT. Jeśli masz alergię - pamiętaj, że składnikiem potencjalnie alergizującym może być alkohol. 

Czy warto sięgać po certyfikowane kosmetyki naturalne?

Mimo, iż zawsze istnieje ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej, im lepszej jakości produkt wybierzesz, tym mniejsze ryzyko. Weź także pod uwagę, że organizacje przyznające certyfikaty kierują się nie tylko dobrem ludzi, ale też natury. Używając certyfikowanych kosmetyków zapewniasz więc sobie właściwą i bardziej 
skuteczną pielęgnację ciała, robisz coś dobrego dla środowiska i wspierasz etyczne praktyki producenckie. 



Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017
pixel