Alergia na sierść zwierząt. Jak sobie z tym poradzić?

2016-08-03

Zwierzę najlepszym przyjacielem człowieka? Na pewno nie alergika!

Alergia na zwierzęcą sierść występuje bardzo często. Należy tutaj uzupełnić, że to nie sama sierść jest uczulającym elementem, ale to, co w niej się znajduje. Alergiczną reakcję może wywołać zarówno ślina, złuszczony naskórek, pozostałości odchodów. Dlatego bardzo często nie wystarczy, że pozbędziesz się czworonoga z domu. Alergiczne reakcje mogą się uaktywnić w pomieszczeniu, w którym wcześniej przebywało zwierzę lub kiedy masz styczność z właścicielem zwierzęcia. W takiej sytuacji pomóc może jedynie posiadana wiedza o takich osobach i unikanie kontaktu z nimi. Najczęściej zwierzęcy wrogowie alergików przyjmują postać kotów, psów, koni, małych gryzoni.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Skąd wiesz, że to kontakt ze zwierzęciem przysparza Ci problemów?

Objawy alergiczne w przypadku tego typ nadwrażliwości są w dużej mierze podobne do tych znamionujących inne jej rodzaje. Zatem możliwe jest pojawienie się kataru, swędzenia, pieczenia, odruchu kaszlu, łzawieniu oczu, niekiedy występuje także wysypka. Skoro symptomy te łudząco przypominają każdy inny rodzaj uczulenia, jak rozpoznać, że to właśnie zwierzęca sierść stanowi przyczynę? Bądź czujna i obserwuj. Jeśli kontakt z czworonogiem nasila te objawy, to nabierzesz pewności, że tutaj należy się doszukiwać źródeł. Taka alergia może rozwinąć swoją formę w zapalenie zatok lub astmę.

Dom, w którym mieszka alergik i zwierzę

A co, jeśli alergia uaktywniła się po latach, a Ty jesteś posiadaczem ukochanego pupila i ostatnią rzeczą, której chcesz, to pozbycie się go? Są pewne zasady, których przestrzeganie w przypadku łagodnej postaci alergii umożliwia jednoczesne współegzystowanie w takiej sytuacji. Tą podstawową jest zachowanie czystości, częste sprzątanie, odkurzanie. Dla własnego dobra nie możesz dopuścić do sytuacji, w której sierść zalega na sofie, fotelu, czy dywanie. Zwierzak nie nie powinien mieć dostępu do Twojej sypialni. Jeśli to możliwe, warto wykluczyć wejścia czworonoga do najczęściej użytkowanych przez Ciebie pomieszczeń.

Wyposaż się w leki

Antyuczuleniowe medykamenty powinny być w stałym wyposażeniu Twojej apteczki. Pozwolą one na zneutralizowanie objawów alergicznych w przypadku ich nasilenia lub zwyczajnie zablokować ich występowanie. Ważna w tym przypadku jest zarówno profilaktyka, jak i działanie zaleczające. Pod ręką miej zawsze chusteczki nawilżające, które przydadzą się w najprostszych czynnościach domowych - zarówno przy koniecznym szybkim usunięciu sierści w jakimś miejscu, jak i natychmiastowym przetarciu własnej skóry po zetknięciu z alergenem zwierzęcym.

Zaszczep się!

Uczuleniowe reagowanie na jakiś składnik nie musi Ci towarzyszyć przez całe życie. Możesz wytoczyć alergii wojnę i się zaszczepić. Spowoduje to uodpornienie i wzmocnienie układu immunologicznego, co finalnie ma doprowadzić do tolerowania wcześniej uczulającego elementu. Podjęcie takich działań jest długotrwałe, czasem potrzeba kilku lat, by na dobre pożegnać się z alergicznymi dolegliwościami. Czasochłonność procesu wynagradza osiągnięcie pożądanego efektu i poprawienie jakości życia, zatem warto podjąć ten trud!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016
pixel