Alergia na roztocza – jak pozbyć się roztoczy z domu?

2016-10-05

Roztocza kurzu domowego – co to takiego?

Roztocza kurzu domowego to mikroorganizmy należące do pajęczaków. Nie sposób zauważyć je gołym okiem, bo ich wielkość nie przekracza 0,3 mm. Za każdym razem, gdy drapiesz się po przedramieniu albo przeciągasz sweter przez głowę, z powierzchni twojej skóry odpadają martwe komórki naskórka, którymi żywią się roztocza. Zwalczanie mikroorganizmów, które mimowolnie systematycznie dokarmiasz, nie jest łatwe, tym bardziej, jeżeli w Twoim domu mieszkają zwierzęta, których martwy naskórek również stanowi pokarm roztoczy. Choć te mikroskopijne pajęczaki same w sobie nie są groźne, to alergenem są ich odchody.

Jeśli masz alergię na roztocza, powinnaś poznać środowisko życia tych mikroorganizmów. Roztocza kurzu domowego lubią ciepło i wilgoć, chętnie przebywają na materiałach, unikając światła dziennego – nic zatem dziwnego, że ich największe skupiska występują na materacach, pościeli, dziecięcych maskotkach, zasłonach i meblach tapicerowanych. Szacuje się, że na materacu w sypialni albo pokoju dziecięcym żyje nawet do kilku milionów tych mikroorganizmów, z których każdy w ciągu swojego 10-dniowego życia wydala około 2 tysięcy odchodów.

Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!

Jak pozbyć się roztoczy? Przygotuj płyn na roztocza

Jeżeli alergolog zdiagnozował u Ciebie albo któregoś domownika uczulenie na roztocze, postaraj się jak najszybciej zlikwidować ich skupiska. Polecanym sposobem na znaczne zmniejszenie liczby tych pajęczaków jest przygotowanie sprayu na roztocza, którym co 2 miesiące należy spryskiwać materace i tekstylia. Do przygotowania preparatu, którego nie można stosować w domu ciężarnej ani dzieci poniżej 3. roku życia, potrzeba po 125 ml alkoholu i wody destylowanej oraz 30 kropli olejku eterycznego. Płyn należy przelać do pojemnika z atomizerem, a następnie rozpylić na materacach i tkaninach. Pamiętaj, aby poczekać z popołudniową drzemką, póki zapach sprayu się nie ulotni.

Zacznij domową walkę z roztoczami

Sprawdzone metody usuwania roztoczy z własnego domu to m.in. dobre oświetlenie sypialni, systematyczne odkurzanie zakamarków mieszkania i materacy, regularne ścieranie kurzu, cotygodniowe pranie pościeli w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, wybór i systematyczne wietrzenie antyalergicznej kołdry i poduszki, częste zamrażanie maskotek, wietrzenie domu i kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza, rezygnacja z dywanów i wykładzin dywanowych, niewpuszczanie domowych pupili do sypialni, niekładzenie się spać z mokrymi włosami, suszenie prania na świeżym powietrzu.

Pamiętaj, aby mieć się na baczności przede wszystkim na przełomie lata i jesieni, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, który jest najlepszym okresem dla rozwoju roztoczy. Alergia może się wówczas nasilać ze względu na rzadsze wietrzenie mieszkania, wyższą temperaturę powietrza w domu i podwyższoną wilgotność. Idealne warunki dla alergika, które nie sprzyjają roztoczom kurzu domowego, to temperatura do 20 stopni Celsjusza i maksymalnie 50-procentowa wilgotność powietrza.

Odczulanie na roztocza – na czym polega i czy jest skuteczne?

Poza dbaniem o czystość w domu, efektywnym sposobem na alergię na roztocza jest odczulanie. Twierdzi się, że przynosi ono spodziewane rezultaty u 8 na 10 pacjentów. Na czym polega odczulanie na roztocza kurzu domowego? Nowoczesna szczepionka podjęzykowa jest nie tylko skuteczna, lecz także bardzo wygodna w stosowaniu – alergik może aplikować ją samodzielnie w domowym zaciszu. Preparaty na roztocza kurzu domowego dostępne są w formie kropli albo tabletek, a ich działanie polega na zwiększeniu tolerancji organizmu na alergen. Po udanej immunoterapii alergenowej całkowicie zanikają albo łagodnieją przykre objawy uczulenia. Leczenie przynosi efekty na okres do 5 lat. Kiedy symptomy alergii powrócą lub ponownie się nasilą, należy wznowić odczulanie.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2016
pixel