Jak pielęgnować skórę alergiczną ze skłonnościami do alergii?

2016-12-14
Co może być źródłem Twoich problemów ze skórą?

Najważniejsze jest właściwe zdiagnozowanie dolegliwości, z którymi się borykasz. Pierwszym krokiem jest określenie, czy masz do czynienia ze skórą wrażliwą czy może jednak to już początek alergii. Jeśli źródłem Twoich problemów są stosowane kosmetyki ochronne lub pielęgnacyjne, to pomoże Ci to we właściwym ich doborze. Do często uczulających składników należą glikol, lanolina, barwniki, kompozycje zapachowe. Jeśli przyczyny leżą w składnikach Twojego pożywienia, to pozwoli to na wyeliminowanie niepożądanych elementów i zbudowanie nowej, zdrowej dla Ciebie diety. Nierzadko szkodzi też stres, zanieczyszczone powietrze, czy stosowanie kosmetyków w nadmiernych ilościach. Próbując postawić diagnozę, warto wspomóc się zewnętrzną poradą w tym zakresie. Symptomy bowiem w obu przypadkach są bardzo podobne i mogą być mylnie interpretowane.
 
Bezpieczne kosmetyki dla całej rodziny!


Skóra wrażliwa czy alergiczna - jak określić swój typ?

Uczucie swędzenia, pieczenia, wystąpienie bolesnej i nieestetycznej wysypki czy rumienia, to objawy charakterystyczne zarówno dla skóry wrażliwej, jak i skóry alergicznej. Na co zatem zwrócić uwagę? Kluczowa jest obserwacja czasu, w którym te zmiany skórne się uwidaczniają. Jeśli tuż po spożyciu jedzenia lub użyciu jakiegoś kosmetycznego specyfiku, to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoim problemem jest skóra wrażliwa. Jeśli u źródeł dolegliwości leżą alergeny, to niechciane objawy mogą pojawić się nawet po kilku dniach od momentu styczności z uczulającym składnikiem. W przypadku skóry alergicznej, wystąpienie niepożądanej reakcji może nie wiązać się bezpośrednio z miejscem, na który nałożyłaś kosmetyk. Przykładowo, o tym, że uczula Cię krem do twarzy, może świadczyć wystąpienie obrzęku, wyprysków lub świądu w zupełnie innych partiach Twojego ciała. Inną sprawą jest to, że z objawami alergicznymi tak łatwo sobie nie poradzisz. Niezbędne jest zastosowanie leków antyhistaminowych, co powinno jednak odbyć się po uprzedniej konsultacji lekarskiej. 

Jednak alergia - co robić?

Nawet jeśli to nie woda sprawia, że na Twojej skórze pojawiają się wypryski, to staraj się unikać kontaktu z tą chlorowaną, twardą. Zapoznaj się z dostępną na rynku ofertą kosmetyków hipoalergicznych. W codziennym użytku powinny się znaleźć u Ciebie jedynie kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i ze skłonnością do alergii. Najbezpieczniejsze będą preparaty dla skóry atopowej. Do mycia twarzy stosuj łagodny żel
, emulsję lipidową lub mleczko oczyszczające. Są bezzapachowe, posiadają odczyn pH 5,5, skutecznie chronią przed podrażnieniem, wystąpieniem stanów zapalanych. Niewskazane jest używanie zwykłego mydła czy preparatów złuszczających naskórek. Dopuszczalne w tym zakresie jest stosowanie peelingu enzymatycznego, ale nie częściej niż raz na miesiąc. Podobnie postępuj przy wyborze kosmetyków do całościowej pielęgnacji ciała. Preparaty stosowane w ciągu dnia powinny zawierać mineralne filtry przeciwsłoneczne, które dodatkowo chronią przed alergenami. Zadbaj o to, by zawsze mieć pod ręką chusteczki nawilżające. Uwierz - przydadzą się codziennie! Warto także regularnie nakładać maseczkę, która zadziała kojąco i łagodząco, poprawiając stan Twojej skóry. Ważne jest zachowanie konsekwencji i zaopatrywanie się w preparaty pochodzące od jednego producenta.
Pamiętaj - skóra alergiczna to skóra wrażliwa, ale skóra wrażliwa to niekoniecznie skóra alergiczna. Warto, byś poznała różnicę, by móc właściwie o siebie zadbać!
pixel