Jak rozpoznać, że pies ma alergię?

2018-05-27
Jak rozpoznać, że pies ma alergię?
Alergia – problem XXI wieku


Jeszcze dwadzieścia lat temu alergia u ludzi zdarzała się rzadko, a w przypadku zwierząt o problemie tym nie mówiło się prawie wcale. Jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło – pogorszenie stanu środowiska oraz jakości żywności sprawiło, iż na alergię cierpieć mogą zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Jeśli masz psa, z pewnością chcesz mu zagwarantować najlepsze warunki życia. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie alergii i zastosowanie odpowiednich produktów hipoalergicznych dla zwierząt.


Sprawdzam okazje!
  
Alergia – groźny wróg Twojego czworonoga

Ujmując rzecz w skrócie, alergia w psa to skomplikowana odpowiedź jego układu immunologicznego na czynnik drażniący. Czynnik ten, zwany alergenem, to zazwyczaj duże cząsteczki białka zakwalifikowane przez psi organizm jako ciało obce. W odpowiedzi zaczyna on produkować specyficzne substancje białkowe, głównie przeciwciała, oraz pobudzać limfocyty. W drugim kontakcie z alergenem występuje reakcja będąca wynikiem stanu zapalnego.  


Jak rozpoznać alergię u psa

Reakcja alergiczna może następować z różnym nasileniem. Zmiany typowe dla psów to rumień, ropne krostki, nadżerki itp. Wśród objawów alergii wymienić można m.in. kaszel i silny świąd. W najcięższych przypadkach mogą wystąpić trudności z oddychaniem. Jeśli więc Twój pies nagle zaczął się intensywnie drapać, obserwujesz u niego zaczerwienienie, wysypkę, a także ropne zapalenie skóry, idź jak najszybciej do weterynarza – to zapewne alergia pokarmowa, która wymaga m.in. zmiany diety czworonoga. Karma hipoalergiczna dla psa pozwoli mu uporać się z problemem – warto zakupić ją jak najszybciej, gdy tylko zaczniesz podejrzewać alergię u swojego psa. Czasem nasilenie reakcji alergicznej jest niewielkie, a zmiana diety szybko rozwiązuje problem.


 Atopowe zapalenie skóry u psa

Oprócz alergii pokarmowej problemem, z jakim może zetknąć się Twój pies, jest atopowe zapalenie skóry. Najczęściej stanowi ono reakcję na alergeny pleśni, pyłków roślin lub roztoczy kurzu domowego. Niestety, nie istnieją testy laboratoryjne pozwalające w stu procentach potwierdzić lub wykluczyć występowanie atopii u psa. Weterynarze kierują się tzw. kryteriami według Willemsego, do których zalicza się występowanie świądu, nawracające lub przewlekłe zapalenie skóry, predyspozycja rodzinna lub rasowa, pojawienie się zmian na twarzy, bakteryjne zapalenie spojówek itp.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u psa? Przede wszystkim stwierdzenie tej przypadłości należy pozostawić specjaliście, a następnie zastosować się do jego zaleceń. Aby zapewnić zwierzakowi komfort w czasie leczenia, należy stosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak np. naturalny szampon antyalergiczny z aloesem dla psa.        

                        
Nie przerywaj leczenia

Leczenie alergii u psa wymaga zazwyczaj zastosowania leków steroidowych. W przypadku alergii pokarmowej weterynarz może zalecić np. dietę bezbiałkową lub specjalną dietę opartą na jednym, kontrolnym, niealergizującym białku. Należy ją stosować przynajmniej przez 6-8 tygodni. W tym celu psiakowi podawana jest specjalna karma monobiałkowa. Opieka nad psem z alergią wymaga więcej troski, jednak szczęście psiaka jest przecież najważniejsze. Dzięki produktom hipoalergicznym dla psów dbanie o czworonożnego alergika jest obecnie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel