Dieta eliminacyjna - na czym polega? Jak ją stosować u psa?

2018-03-20
Dieta eliminacyjna - na czym polega? Jak ją stosować u psa?
Jak należy postępować po stwierdzeniu nietolerancji pokarmowej u psa? Najlepszym sposobem jest zastosowanie diety eliminacyjnej.

Pierwszym elementem ważnym do sprawdzenia jest analiza tego co zwierzę je, bo nietolerancja pokarmowa może wynikać z karmy podstawowej, którą zwierzę otrzymało, albo z tego co zwierzę dostało dodatkowo. Wiele psów jest karmionych jedzeniem dla ludzi, bo najczęściej zwierzęta podchodzą do stołu domowników i dostają przekąski. Wywiad z właścicielem jest bardzo ważny, ponieważ trzeba rozróżnić dwie rzeczy, czy nietolerancja wynika z pokarmów, które zostały okazjonalnie dostarczone, czy też jest to reakcja wnikająca z podawania karmy, którą zwierzę dostaje codziennie, a karma ta zawiera składniki wpływające na powstawanie objawów nietolerancji pokarmowej.  

Poszczególne etapy działania, patrząc już przez pryzmat diety eliminacyjnej, wyglądają w ten sposób, że trzeba podać psu  karmę z takimi składnikami, których dotychczas zwierzę nie dostawało. Chodzi o podstawowe składniki karmy takie jak jak białka, węglowodany i tłuszcze. 
Z pomocą właścicielom zwierząt z alergią w tym przypadku wychodzą producenci oferujący np. karmy monobiałkowe i  karmy monoproteinowe.


I tak postępowanie opiekuna psa w celu znalezienia źródła kłopotów powinno polegać na dokładnej analizie podawanej karmy dla psa alergika, czyli analizie jej składu. Na przykład jeżeli dotychczas pies był karmiony kurczakiem, jagnięciną, wołowiną i drobiem, to rozpoczynamy próby z nową karmą zawierającą inne białko, w tym przypadku np. karmę z rybą. Na rynku dostępne są karmy monobiałkowe, gdzie producenci podają, że zawierają jedynie rybę, np. tuńczyka uzupełnionego jedynie ryżem.


Sprawdzam okazje!


Taką 
karmę monoproteinową podaje się psu jako wyłączny pokarm przez długi okres czasu: 8-12 tygodni. Celem jest doprowadzenie zwierzęcia  do poziomu, w którym reakcje będą wynikały wyłącznie z podawania nowej karmy. 

Klasyczna  dieta eliminacyjna stosowana jest najczęściej od 8-12 tygodni. Po okresie 10 tygodni, skuteczności jest już na poziomie ok 85%, a więc kolejne dwa tygodnie nie są najczęściej rozstrzygające dla stwierdzenia przyczyn reakcji związanych z nietolerancją pokarmową u psa lub alergią. 
Postępowanie powinno wyglądać w taki sposób: stosujemy dietę eliminacyjną w ciągu 10 tygodni podając  monobiałkową hipoalergiczną karmę z innymi niż dotychczas źródłami białka, węglowodanów i tłuszczów. 

Po tym czasie zaczynamy stosować próby prowokacyjne, czyli do obecnie stosowanej diety monobiałkowej, której przestrzegamy przez co najmniej 10 tygodni,  zaczynamy  dodawać kolejne składniki, czyli np. kurczaka. Dalej postępujemy podobnie jak w pierwszym etapie: wytrwale przestrzegamy, aby pies dostawał tę nową karmę wzbogaconą o kurczaka przez co najmniej 4-6 tygodni.

Taki okres to najczęściej minimalny czas reakcji na nowy składnik i należy go bezwzględnie zachować, aby stwierdzić, czy nie ma reakcji nietolerancji pokarmowej. Dodatkowo na etapie wyboru pierwszego składnika do prób eliminacyjnych możemy wybrać albo 
białko zwierzęce, np. z kurczaka  lub białko hydrolizowane. Forma hydrolizowana zawiera rozbite cząsteczki białka, które są łatwiej przyswajalne. Czym cząsteczki są mniejsze tym lepiej. Jeżeli producent podaje ich wielkość, to wybierzmy karmę z białkiem  o cząsteczkach poniżej 18 kDa, a najlepiej 10 kDa.

Po dokonaniu wyboru składnika do prób podajemy go psu i obserwujemy reakcje. Jeżeli w czasie 4-6 tygodni nie wystąpiły objawy wskazujące na nietolerancję pokarmową to włączamy kolejny składnik i tak do momentu, kiedy stworzymy bazę pokarmów, którą  zwierzę może przyjmować bez objawów nietolerancji. 
Po cyklu prób eliminacyjnych, bazując na uzyskanej wiedzy o składnikach, które są bezpieczne dla zwierzęcia, możemy wybrać karmę bytową z tymi składnikami. Należy pamiętać, że musi być ona uzupełniona o suplementy, czyli musi być zbilansowana.  

Warto pamiętać, że w trakcie diety eliminacyjne i prób prowokacyjnych, zwierzę nie może dostać nic innego, czyli żadnej przekąski, żadnych dodatków, gryzaka, ciastka. Należy zwrócić uwagę, aby pies nie miał  dostępu do żadnej karmy ze stołu, ani nie mógł  sobie czegoś sam wziąć, ponieważ  wówczas cały proces należy rozpocząć od nowa, nawet jeżeli zje najmniejszą ilość pokarmu spoza tego wyznaczonego w ramach diety eliminacyjnej.   

Dieta eliminacyjna i próby prowokacyjne uważane są obecnie za najskuteczniejszą metodę leczenia  w nietolerancjach i alergiach pokarmowych.  Właściwe zastosowanie tej metody pozwala  w około 80% przypadków  doprowadzić zwierzę do poziomu braku reakcji nietolerancji lub alergii.  
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel