Czy koty mają alergię? I na co?

2018-05-31
Czy koty mają alergię? I na co?
Kot też człowiek – może mieć alergię!

Jeszcze kilkanaście lat temu o alergii mówiło się przede wszystkim w kontekście ludzi. Dziś coraz częściej porusza się temat alergii u zwierząt. Kot, tak jak każde inne stworzenie, może mieć alergię. Obecnie, gdy środowisko jest zanieczyszczone, a żywność słabej jakości, alergia u kotów to zjawisko coraz częstsze. Na szczęście z objawami alergii można walczyć. Jeśli więc Twój kot od jakiegoś czasu dziwnie się zachowuje, ciągle się drapie, ma wysypkę – to może być alergia. Zwykle udaje się w prosty sposób wyeliminować czynnik uczulający i przywrócić komfort kociego życia. 

Przyszedł kotek, wypił mleczko

Koty najczęściej cierpią na alergię pokarmową lub nietolerancję pokarmową. To nie wszystko jedno, co znajduje się w misce Twojego mruczka! Układ pokarmowy kota bardzo często nie toleruje krowiego mleka, wołowiny, mięsa kurczaka, podrobów, żółtych serów, ryb i kurzych jajek. Niestety jednocześnie są to przysmaki, którymi koty zwykle się zajadają. Objawem alergii pokarmowej u kota jest świąd w okolicach głowy i szyi, a także przerzedzona sierść na odcinku od wewnętrznego kącika oka do małżowiny usznej. Pojawienie się łupieżu, rumienia, strupków, grudek, nieregularne wypróżnianie lub biegunka – to także mogą być objawy alergii pokarmowej. Aby pomóc małemu alergikowi, w pierwszej kolejności należy zmienić jego dietę – karma hipoalergiczna dla kotów już na stałe powinna zagościć w misce Twojego mruczka. Rozpoznanie źródła alergenu nie jest proste – należy w tym celu stosować dietę eliminacyjną. Kotu podaje się wtedy jeden rodzaj mięsa, którego nigdy nie jadł, na przykład hipoalergiczną karmę dla kotów z nadwrażliwością pokarmową z mięsem przepiórczym, po czym wprowadza kolejne rodzaje pokarmów. Dzięki temu można rozpoznać alergen i wyeliminować go z diety zwierzaka.  


Przykry atak pcheł

Kolejnym czynnikiem alergizującym może być kontakt z ektopasożytami. Najczęstszym schorzeniem skóry, charakteryzującym się wyjątkowo silnym świądem, jest APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry). Zaatakowany inwazją pcheł, mruczek ciągle się drapie, wgryza się w okolice grzbietu, łap i pachwin. W kolejnym etapie alergii pojawiają się krostowate wypryski i sączące się rany. Pierwszym krokiem do wyleczenia kota jest pozbycie się pcheł z jego skóry, sierści i otoczenia. Zaawansowane APZS wymaga zastosowania sterydowych leków przeciwzapalnych, a to wiąże się oczywiście z wizytą u weterynarza. Kiedy już pozbędziesz się pchlej inwazji, zadbaj o to, aby nie pojawiła się ponownie. Pomoże w tym płyn wspomagający profilaktykę przeciw ektopasożytom dla psów i kotów.


Pyłki, roztocza i kurz

Nieco bardziej złożonym problemem jest atopowe zapalenie skóry. Koty cierpiące na AZS reagują uczuleniem zazwyczaj na alergeny wziewne, takie jak roztocza kurzu domowego, grzyby, pyłki drzew, traw i chwastów itp. Objawami AZS u kota są: silne swędzenie skóry, kichanie, liszajowate zmiany na skórze, alergiczne zapalenie spojówek i uszu, a czasami nawet zmiany astmatyczne. Nie zawsze da się całkowicie wyeliminować alergen z otoczenia kota, można jednak wiele zrobić, aby zwierzak miał z nim kontakt jak najrzadziej. Konieczna jest też wizyta u weterynarza, który przeprowadzi odczulanie.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel