Co najczęściej uczula psa?

2018-05-31
Co najczęściej uczula psa?
Opieka nad czworonożnym alergikiem

Pies, podobnie jak człowiek lub każde inne zwierzę, może mieć alergię. I podobnie jak w przypadku ludzi, w obecnych czasach psy mają ją coraz częściej. Zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednie karmy, chemia w pożywieniu – wszystko to sprawia, iż o uczulenie nie trudno. Na szczęście z alergią można żyć i to zupełnie szczęśliwym, pieskim życiem. Od opiekuna wymaga to jednak szczególnego zadbania o swojego czworonożnego pupila. Jeśli więc wiesz lub podejrzewasz, że Twój pies ma alergię, przede wszystkim musisz rozpoznać, co go uczula. Później, w miarę możliwości, wyeliminować ten czynnik z diety lub otoczenia zwierzaka. Alergii nigdy nie powinno się bagatelizować. Jeśli objawy są silne lub nie przechodzą, konieczna jest także wizyta u weterynarza, który wykluczy inne schorzenia.


Sprawdzam okazje!

Alergia pokarmowa u psa 


Tym, co najczęściej uczula nasze czworonogi, niestety jest to, czym je karmimy. Jeśli zaobserwujesz u swojego psa objawy takie jak świąd potęgujący drapanie, łysienie w okolicach oczu i łap, a także nieregularnie występujące rozwolnienie, to może być alergia pokarmowa. Najczęściej uczulają psy mięsa wołowe i wieprzowe oraz podroby. Zwierzak może mieć też uczulenie na białko drobiowe lub tłuszcz drobiowy. Wiele psów źle też reaguje na żywność wysoko przetworzoną i jajka – często powodem uczulenia są gotowe przysmaki. Uwielbiane przez psy, nie zawsze są jednak dobre dla ich delikatnych żołądków, dlatego w niektórych przypadkach lepiej całkowicie z nich zrezygnować. Opiekun czworonoga z alergią pokarmową powinien jak najszybciej zaopatrzyć się w hipoalergiczną karmę dla psów.


Alergia kontaktowa u psa

Czworonogi często reagują alergią na różnego rodzaju środki przeciwpasożytnicze – obroże przeciwpchelne, preparaty na pchły i kleszcze w formie kropelek (tzw. spot-on) czy inne tego typu produkty. Alergia kontaktowa objawia się podobnie jak alergia pokarmowa – przede wszystkim uporczywym świądem potęgującym drapanie, a czasem też wysypką w miejscu kontaktu alergenu ze skórą. Aby załagodzić uciążliwe dla psiaka objawy, warto zastosować hipoalergiczny szampon łagodzący swędzenie z ekstraktami roślinnymi. Uczulającą obrożę należy zdjąć, a preparat – zamienić na inny. Weterynarze zalecają częste zmiany stosowanych produktów, aby organizm psa nie uznał ich za alergen. Należy też pamiętać, iż bardzo silne objawy alergii kontaktowej wymagają podania odpowiednich środków weterynaryjnych.


Alergia na pchły u psa

Żaden troskliwy opiekun nie chce, aby jego pies miał pchły. Czasem jednak nie da się uniknąć ich inwazji. Istnieją też na świecie życzliwe osoby, które biorą pod swój dach zwierzęta zaniedbane, cierpiące na silną alergię. Uczula przede wszystkim jad pcheł, a także ich odchody. Pchle zapalenie skóry u psa objawia się silnym świądem, uporczywym drapaniem, czochraniem o różne przedmioty, a także wysypką. Wystąpienie alergii na pchły u psa wymaga wizyty u weterynarza, który zaordynuje odpowiednie leki. Niezbędna jest także kąpiel, całkowite usunięcie pcheł z ciała psa i jego otoczenia, a w późniejszym czasie – odpowiednia profilaktyka. Pomoże w niej płyn wspomagający profilaktykę przeciw ektopasożytom – wygodny w użyciu, do rozpylania na sierść zwierzęcia.

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel