Alergia, czy nietolerancja pokarmowa u psa – jak je rozróżnić, jak postępować?

2018-03-11
Alergia, czy nietolerancja pokarmowa u psa – jak je rozróżnić, jak postępować?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa i jednoznaczna. Nawet weterynarze stwierdzają, że szybkie podanie jednoznacznej diagnozy jest często niemożliwe,  bo  symptomy  są podobne. 

Nietolerancja pokarmowa u  psa i  alergia dają podobne objawy
. Są to najczęściej świąd -  zwierzę  zaczyna się drapać po głowie, uszach, brzuchu, zaczyna ogryzać łapy i  samookaleczać się. Objawy główne są takie same w nietolerancji i w alergii, jednak analiza procesów biochemicznych wykazuje,  że przy nietolerancji pokarmowej nie ma reakcji układu odpornościowego zwierzęcia, czyli nie są produkowane przeciwciała.

W przypadku alergii pokarmowej  są wytwarzane przeciwciała i jest to podstawowa różnica między reakcją alergiczną, a nietolerancją pokarmową u psa, jednak  jest to różnica niewidoczna, bo na poziomie procesów biochemicznych.

Z perspektywy możliwych działań właściciela zwierzęcia, ważny jest fakt, że nie stosuje się obecnie wśród zwierząt badań na obecność przeciwciał w surowicy, bo jest to skomplikowane badanie i na co dzień nie jest to stosowane.

W przypadku zarówno alergii jak i nietolerancji pokarmowej występują takie objawy jak: zaczerwienienie skóry,  zwierzę zaczyna się drapać, ma świąd i w efekcie, jako następstwo występują reakcje wtórne, które najczęściej są powikłaniami związanymi z faktem podrażnień wywołanych drapaniem. Najpierw powstają otarcia, rany, zwierzę wprowadza bakterie, powstają stany zapalne i ropne, objawy wtórnego zakażenia skóry. Można wtedy próbować rozróżnić alergię u psa od nietolerancji pokarmowej biorąc pod uwagę czas występowania objawów.

Alergia najczęściej występuje długookresowo, to znaczy,  jeżeli nie zmieniasz przez długi okres czasu karmy dla psa  i podajesz tę samą karmę przez kilka miesięcy, a w efekcie zwierzę zaczyna się drapać, to jest bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z alergią.

Trzeba dodatkowo  wykluczyć atopowe zapalenie skóry u psa alergika, które może być uwarunkowane genetycznie i dodatkowo należy wyeliminować możliwość występowania pcheł. To ważne, bo reakcja alergiczna na pchły daje taki sam efekt, jak nietolerancja pokarmowa u psa i alergia, również  zakażenie świerzbem daje takie same objawy. To co można w prosty sposób rozróżnić, to fakt, że jeżeli zwierzę zaczyna się drapać, a nie ma świerzbu, pcheł, atopowego zapalenia skóry, grzybic, dermatoz, to może być to być alergia.

Z drugiej strony, jeśli natychmiast po podaniu nowej karmy zwierzę zaczyna się drapać, występują wymioty, biegunka, to należy raczej podejrzewać nietolerancję pokarmową, bo w przypadku alergii odpowiedź ze stron układu pokarmowego, taka jak wymioty, biegunka i gazy występują w stosunkowo małej ilości przypadków. Jedynie około 10% alergii daje takie objawy, natomiast w przypadku nietolerancji pokarmowej u psa reakcja ze stron układu pokarmowego następuje bardzo szybko, praktycznie zaraz po podaniu karmy.

Zakres objawów może być przy nietolerancji pokarmowej bardzo różny. Zwierzę może pozostać jedynie na etapie drapania się i powikłań z tego wynikających, bez objawów ze strony  układu pokarmowego.

Jak widać  samo rozróżnienie między nietolerancją pokarmową, a alergią u psa jest trudne, można jedynie z perspektywy czasu wnioskować, że przy reakcji długotrwałej i odwleczonej mamy raczej do czynienia z alergią.

W przypadku wizyty u weterynarza pierwsze badania dotyczą wyeliminowania grzybicy, obecności pcheł, świerzbu itd. Dopiero po wykluczeniu tych elementów następuje etap przeprowadzania prób stwierdzenia alergii przez  podawaniu kortykosteroidów, czyli substancji hamujących reakcje alergiczne.

Jeżeli zwierzę nie reaguje na te leki zmniejszeniem objawów, oznacza to, że nie były one spowodowane reakcjami alergicznymi, a nietolerancją pokarmową. Standardowo  w przypadku podawania kortykosteroidów świąd i podrażnienia spowodowane alergią szybką znikają, natomiast w  przypadku nietolerancji pozostają bez zmian, nie ma poprawy. Wtedy skoro nie jest to alergia najczęściej pada diagnoza, że jest to nietolerancja pokarmowa, bo zwierzę nie reaguje na leczenie.

Jak należy postępować po stwierdzeniu nietolerancji pokarmowej i wykluczeniu alergii? Najlepszym sposobem jest zastosowanie diety eliminacyjnej.....

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2018
pixel